18. listopadu 2012 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU zakázala Slovensku na minci zobrazit věrozvěsty se svatozáří

Mince eura – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince eura – ilustrační foto | foto: Reuters

BRATISLAVA Národní banka Slovenska příští rok v květnu hodlá vydat památnou minci k 1 150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Z ní však podle rozhodnutí EU musí zmizet veškeré náboženské symboly. Návrh mince se nelíbil některým členským státům, které se odvolávali na uplatňování principů náboženské neutrality.

Původní návrh mince, který obsahoval také světozář nad hlavami obou svatých a motiv kříže byl EU odmítnut. Slovenská katolická církev je požadavkem unie na odstranění náboženských symbolů pobouřena.

návrh mince - archiv NBS

návrh mince - archiv NBS

„Evropská komise a část členských států požádala o odstranění některých symbolů v rámci uplatňování principů náboženské neutrality. Týkalo se to konkrétně svatozáře a křížů,“ cituje deník Pravda mluvčí NBS Petra Pauerová.

Proti zobrazení Cyrila a Metoděje bez svatozáře a křížů protestovala Konference biskupů Slovenska (KBS). „Je to neúcta vůči vlastním dějinám,“ uvedl mluvčí KBS Jozef Kováčik.

VLASTNÍ MINCE

Každá členská země eurozóny může vydávat památní mince v nominální hodnotě 2 eura, které jsou zákonným platidlem ve všech zemích eurozóny a sběratelské mince, které však platí pouze na území země, která je vydala.

Podle mluvčího KBS věřící na Slovenku riskovali pobyt za mřížemi, když požadovali, aby Cyril a Metoděj byl nazýváni svatými: „Žijeme ve svobodné společnosti nebo v totalitě, kde nám někdo bude diktovat, zda můžeme používat státní symboly?“ dodal Kováčik.

khuKarel Hrubeš, Lidovky.cz