12. listopadu 2012 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro Estonsku svědčí, benjamínek společné měny zrychlil růst

Estonsko vstupuje do eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Estonsko vstupuje do eurozóny | foto: Reuters

TALLINN Eurozóna se kvůli dluhové krizi už delší dobu potýká s útlumem poptávky a její ekonomika jako celek oslabuje. Světlou výjimkou z těchto zemí je Estonsko, které se k jednotné evropské měně připojilo loni. Hrubý domácí produkt severské země se totiž ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,4 procenta.

Estonská ekonomika zaznamenala citelné zlepšení proti druhému čtvrtletí, kdy růst podle tamního statistického úřadu činil 2,2 procenta. Analytici čekali zpomalení tempa, o lepší výsledek se zasloužila hlavně domácí poptávka.

Estonsko je od ledna 2011 členem eurozóny, kde je podobný růst spíše výjimkou. Západoevropské ekonomiky se poslední dobou potácejí, oproti tomu východ eurozóny potíže zatím zvládá lépe.

ČTĚTE TAKÉ:

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že tempo růstu ekonomiky zpomalí na dvě procenta. Estonsko má jen asi 1,4 milionu obyvatel a hodnota jeho HDP se pohybuje kolem 16 miliard eur (asi 406 miliard Kč). Z pohledu celé eurozóny je to zanedbatelný objem.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomika po sezonním přepočtu vzrostla o 1,7 procenta. To je rovněž citelné zlepšení proti předchozímu kvartálu, kdy růst činil 0,5 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

"K růstu nejvíce přispělo stavebnictví a dále informační a komunikační služby," sdělil statistický úřad. Naopak export průmyslového zboží, což je v Estonsku největší ekonomická oblast, měl na růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí negativní vliv.

Estonské ministerstvo financí v srpnu zvýšilo odhad růstu HDP na letošní rok na 2,2 procenta. Do té doby počítalo s růstem o 1,7 procenta. Naopak eurozóna má před sebou hospodářský propad, který Evropská komise na letošní rok odhaduje na 0,4 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz