2. srpna 2012 14:50, aktualizováno  14:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro je nezvratný projekt, krize jej nezničí, říká šéf ECB

Mario Draghi, prezident ECB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Draghi, prezident ECB | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Euro je nezvratný projekt a současná krize eurozóny společnou evropskou měnu nezničí. V ostře sledovaném projevu to řekl prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.

Dodal ale, že politici musí počítat s fiskální konsolidací. Euro v reakci na Draghiho slova vyrazilo prudce vzhůru a jeho kurz vůči dolaru poprvé po měsíci vzrostl nad 1,24 dolaru.

ČTĚTE TAKÉ:

"Euro je nezvratné," řekl Draghi na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady ECB. Ta podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu 0,75 procenta. Tam ji srazila před měsícem, a to v reakci na horší vyhlídky eurozóny i globální ekonomiky.

ECB připravuje plán intervence na otevřeném trhu

Draghi dále řekl, že Evropská centrální banka pracuje na mechanismu, který jí umožní přímo intervenovat na otevřeném trhu. Vysvětlil tím svá slova z minulého týdne, kdy upozornil, že ECB je připravena udělat cokoliv, aby zabránila rozpadu eurozóny. Případná intervence bude podle šéfa ECB v takovém rozsahu, aby splnila svůj účel.

Dnešní tisková konference šéfa ECB je považována za jednu z nejdůležitějších v historii eurozóny. Trhy očekávaly, že Draghi oznámí nové kolo odkupu státních dluhopisů Itálie a Španělska.

Lidovky.cz, ČTK