16. ledna 2015 19:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro kleslo na nové jedenáctileté minimum k dolaru

Krize eura - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura - ilustrační foto | foto: Reuters

Euro se propadlo na nové jedenáctileté minimum k americkému dolaru. Přechodně kleslo až na 1,1459 USD, ztráty ale později zmírnilo a naposledy ztrácelo méně než jedno procento. Investoři stále reagují na čtvrteční rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB) přestat bránit domácí měně v růstu k euru.

Vnímají to jako znamení, že Evropská centrální banka (ECB) ve snaze zakročit proti klesajícím cenám v eurozóně příští týden oznámí, že začne tisknout peníze.

Jednotná evropská měna dnes dál ztrácela ke švýcarskému franku. SNB ve čtvrtek nečekaně zrušila limit pro růst kurzu domácí měny vůči euru, a poslala tím kurz franku raketově vzhůru. Euro ten den kleslo k franku přechodně až o 30 procent na rekordní minimum 0,85 CHF. Dnes ke švýcarské měně ztrácelo 1,2 procenta na 0,987 CHF. Kurz byl však stále o zhruba 18 procent níže než před rozhodnutím SNB.

Dolar k franku během dne získával asi 2,4 procenta. Oproti situaci před zrušením limitu pro posílení kurzu franku však americká měna vykazovala pokles o téměř 17 procent. Vůči japonskému jenu, považovanému za bezpečné útočiště, dolar přidával zhruba 1,2 procenta na 117,53 JPY.

„Na trzích se stále promítají důsledky čtvrtečního překvapivého rozhodnutí SNB,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Brian Daingerfield z finanční společnosti Royal Bank of Scotland. Frank, který postrádá dolní mez, se nadále snaží najít rovnováhu, podotkl.

ČTK