8. prosince 2011 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro může explodovat, tvrdí před summitem francouzský ministr

Krize eura - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura - ilustrační foto | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský ministr pro evropské záležitosti Jean Leonetti ve francouzské televizi varoval před možnou "explozí" eura a rozpadem Evropy.

Jeho slova citovaná agenturou AFP přicházejí nedlouho před tím, než se na vrcholném summitu setkají šéfové států a vlád Evropské unie.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě toto zasedání, na které s napětím čekají trhy i mezinárodní partneři unie, by EU měla konečně přijití se zásadními kroky pro řešení dluhové krize. Uvažuje mimo jiné o tom, že by mohla změnit i základní unijní smlouvu. Chce zpřísnit rozpočtové dohledy a fiskální disciplínu.

"Situace je vážná. Euro může explodovat a Evropa se může rozdělit," varoval v televizi Canal Plus jen několik hodin před začátkem neformální večeře evropských lídrů. "Může to být katastrofa nejen pro Evropu, pro Francii, ale i pro svět," dodal.

Prohloubení hospodářských potíží eurozóny a EU, kterým hrozí recese, by mohlo tvrdě zasáhnout zbytek světa, včetně České republiky.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.