20. listopadu 2017 9:25, aktualizováno  10:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro smazalo propad, který přišel po krachu jednání o německé vládě

Ilustrační foto: Euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Euro. | foto: Shutterstock

SINGAPUR/LONDÝN Euro zahájilo pondělní obchodování poklesem, čímž reagovalo na krach jednání o sestavení německé vlády. Na trhu zavládly obavy, že největší ekonomiku eurozóny čeká období politické nejistoty. Později však jednotná evropská měna ztráty smazala, kolem 10:00 SEČ si tak euro k dolaru připisovalo téměř desetinu procenta a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,18 dolaru.

Hlavní index německých akcí DAX ve stejnou dobu vykazoval pokles o zhruba 0,1 procenta na 12.978 bodů. Obchodování přitom zahájil se zhruba půlprocentní ztrátou.

Svobodní demokraté (FDP) se kvůli přetrvávajícím neshodám rozhodli ukončit více než čtyřtýdenní vyjednávání o nové vládě s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými. Německu tak nyní hrozí předčasné volby. Šéfka CDU Angela Merkelová v pondělí bude o ukončení rozhovorů informovat prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Vůči japonskému jenu euro v reakci na krach rozhovorů sestoupilo až na 131,16 jenu, což je nejnižší úroveň od poloviny září. Později se však vývoj otočil a kolem 10:00 SEČ si euro připisovalo zhruba 0,1 procenta na 132,32 jenu.

Podle analytika Stephena Innese ze společnosti Oanda bude mít na kurz eura z dlouhodobějšího hlediska vliv především vývoj měnové politiky Evropské centrální banky (ECB). Euro se minulý týden vůči dolaru vyšplhalo na měsíční maximum 1,1862 dolaru.

ČTK

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.