12. prosince 2011 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro výrazně oslabilo, summit investory zklamal

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

LONDÝN Euro výrazně oslabilo poté, co se pátečnímu summitu Evropské unie nepodařilo rozptýlit obavy investorů ohledně dluhové krize v eurozóně. Zklamaní investoři proto obnovili prodej státních dluhopisů Itálie i dalších evropských zemí. Vůči americkému dolaru jednotná evropská měna klesla zhruba o procento na 1,3243 USD.

Členské státy EU s výjimkou Británie se v pátek dohodly na zavedení přísnějších rozpočtových pravidel pro eurozónu a na poskytnutí úvěru až 200 miliard eur (více než pět bilionů korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) pro boj s dluhovou krizí.

ČTĚTE TAKÉ:

Euro se však dostalo znovu pod tlak kvůli nejistotě ohledně načasování realizace dohodnutých změn. Investoři navíc postrádají ráznější opatření zaměřená na problémy bankovního sektoru a příslib Evropské centrální banky (ECB), že posílí nákupy dluhopisů problémových zemí.

"Očekáváme, že euro bude mířit dolů, protože z ECB a ze summitu EU nepřišlo nic hmatatelného," řekl analytik Lee Hardman ze společnosti BTM-UFJ. "Dluhová krize pravděpodobně nabere na intenzitě," dodal.

Lidovky.cz, ČTK