3. srpna 2012 16:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro výrazně posílilo. Díky příznivým zprávám z USA

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

LONDÝN Euro dnes výrazně posílilo poté, co příznivé údaje o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech podpořily zájem investorů o rizikovější aktiva. Americký dolar stoupl na dvoutýdenní maximum vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou investici.

Jednotná evropská měna vůči dolaru vzrostla o 1,1 procenta na 1,2315 USD. Vůči japonskému jenu se její kurz zvýšil dokonce o 1,7 procenta na 96,82 JPY. Dolar se vůči jenu vyšplhal až na 78,77 JPY, tedy na nejvyšší úroveň od 20. července.

ČTĚTE TAKÉ:

Američané vytvořili 163 tisíc pracovních míst

Americké ministerstvo práce oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA v červenci stoupla na 8,3 procenta z červnových 8,2 procenta. Dodalo však, že americká ekonomika vytvořila 163 000 pracovních míst, což je nejvíce za posledních pět měsíců. Analytici čekali vznik 100 000 míst.

Euro dnes těžilo rovněž z toho, že investoři začali pozitivněji hodnotit postup Evropské centrální banky. Její šéf Mario Draghi ve čtvrtek uvedl, že banka pracuje na mechanismu, který jí umožní přímo intervenovat na otevřeném trhu a nakupovat státní dluhopisy. Zklamal tak investory očekávající okamžitá protikrizová opatření. "Řada lidí ale přehodnotila svůj postoj k tomu, co Draghi ve čtvrtek řekl," upozornil analytik Lutz Karpowitz ze společnosti Commerzbank.

Lidovky.cz, ČTK