3. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro vyšlo Ukrajinu na 5,5 miliardy dolarů. Výnosy pokulhávají

Stadion v Kyjevě po finále ME | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion v Kyjevě po finále ME | foto: Reuters

KYJEV Okamžité výnosy z pořádání evropského fotbalového šampionátu se na Ukrajině ani zdaleka nepřiblížily výdajům, které státní a privátní sektor do mistrovství vložily. Podle zprávy agentury Unian Ukrajina do Eura investovala 5,5 miliardy dolarů (112 miliard korun), výnos dosáhl podle vládních prognóz částky 1,5 miliardy (30 miliard korun).

Na Ukrajině se investovalo zejména do renovace fotbalových stadionů, do nákupu vysokorychlostních vlakových souprav, budování nových rychlostních silnic a rekonstrukce čtyř mezinárodních letišť. Okamžité výnosy ale zůstaly za očekáváním jak ekonomů, tak vládních úředníků. Investice se nicméně podle nich Ukrajině vrátí, podle odhadů během dvou až tří let.

Vydělali hlavně majitelé restaurací a taxikáři

V Kyjevě na Euru vydělali hlavně majitelé restaurací a taxikáři, píše ukrajinský server Glavred. Ceny za stravování se zvýšily zhruba o 25 procent, taxikáři si vydělali o 40 procent víc, než ve stejném období loňska. Velmi silný byl provoz zejména na letištích, kde se počet cestujících zvýšil víc než čtyřikrát.

Každý zahraniční turista během Mistrovství Evropy na Ukrajině utratil za poskytované služby průměrně 100 eur (2500 korun), odhadují místní ekonomové. Na každé ze čtyř měst, která na Ukrajině mistrovství pořádala, tak připadl výnos kolem 20 milionů eur (510 milionů korun).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK