Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro vystoupilo na šestiměsíční maximum vůči dolaru, může za to i Trump

Euro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Euro v úterý vůči dolaru překročilo hranici 1,10 USD a vyšplhalo se až na nejvyšší úroveň od listopadového zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Dolar se dostal pod tlak po zprávě listu The Washington Post, podle které Trump minulý týden na schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem vyzradil tajné informace související s teroristickým hnutím Islámský stát (IS).

Kolem 16:00 SELČ vykazoval jednotná evropská měna vůči dolaru nárůst o téměř 0,9 procenta na 1,1070 USD. Euro těžilo mimo jiné z údajů o vývoji ekonomiky eurozóny. Ta podle statistického úřadu Eurostat v prvním čtvrtletí meziročně vrostla o 1,7 procenta.

Trump v úterý na twitteru své rozhodnutí poskytnout Rusku určité informace hájil s tím, že má právo sdílet fakta týkající se terorismu a bezpečnosti letecké přepravy. Trumpovo počínání nicméně mezi americkými republikánskými i demokratickými politiky vyvolalo nelibost.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši hlavních světových měn, dnes klesl na šestiměsíční minimum. Letos již přitom vystoupil až na 14leté maximum díky očekávání, že Trumpovy plány na snižování daní a investice do infrastruktury podpoří hospodářský růst a inflaci ve Spojených státech.

Podle analytiků však nyní mezi investory rostou obavy, že Trump by nemusel vydržet v úřadu prezidenta až do konce svého funkčního období. Analytik Adam Cole ze společnosti RBC Capital Markets uvedl, že za oslabováním dolaru zřejmě stojí názor, že Trump by nemusel stihnout zrealizovat plánovanou daňovou reformu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...