Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurovia navrhla, že srovná zvlněnou D47 a bude ji dál opravovat

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Zvlněná dálnice D47 se možná dočká v nejbližší době oprav. Návrh na odstranění nerovností povrchu a dalším sledování dosud bobtnajícího tělesa dálnice ministerstvu dopravy představila stavební firma Eurovia CS. Ta opraví úseky s největším zvlněním, na kterých byla v minulosti snížená maximální dovolená rychlost, a bude i nadále dálnici monitorovat a na své náklady udržovat, dokud bobtnání jejího tělesa neustane.

S odvoláním na výsledky večerního jednání to řekl ministr dopravy Zdeněk Žák. "Toto považuji za velmi cennou část dohody, protože nejsme schopni přesně definovat, o kolik by se ta záruka měla prodloužit," uvedl Žák.

ČTĚTE TAKÉ:

Bobtnání by mohlo trvat pět let, což je střední hodnota odborného odhadu, v extrémním případě se ale může dálnice vlnit ještě dalších deset let. Opravy se ale podle tohoto návrhu mají dělat tak dlouho, dokud dálnice nebude v normě. Po úterním setkání mají podle Žáka pokračovat jednání zástupců Eurovie a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), na kterých se doladí technické podrobnosti.

Teprve poté bude návrh možné převést do právní podoby a uzavřít jej jako dohodu mezi stavební firmou a ŘSD, dodal ministr a zopakoval, že pozice ministerstva dopravy tak zůstane v úrovni zprostředkovatele případné dohody.

Zvlnění části povrchu dálnice D47 se objevilo krátce po uvedení dálnice do provozu v roce 2008. Podle ŘSD Eurovia nedodržela domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítla.

Koncem října se mezi firmou a ministerstvem dopravy rozhořel nový spor o údajně chybějící štěrkové drťi na části dálnice. Tuto vadu měly prokázat, nebo vyvrátit nové kopané sondy. Dosud se však s nimi nezačalo.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...