Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna chce v MMF společného zástupce

Eurozóna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

WASHINGTON Evropská komise (EK) chce v rámci boje proti dluhové krizi navrhnout nová ekonomická pravidla a také společného zástupce zemí eurozóny v Mezinárodním měnovém fondu (MMF).

V rozhovoru s americkým ekonomickým listem The Wall Street Journal (WSJ) to řekla komisařka Evropské unie Viviane Redingová. Sérii návrhů komise zveřejní ve středu.

"Veškerá opatření, která by ještě před rokem byla nemyslitelná, teď v eurozóně vytvoří skutečnou ekonomickou vládu, která zatím chyběla," uvedla komisařka, která je na návštěvě Washingtonu. Před summitem EU a USA, který bude koncem listopadu, tam jednala s představiteli americké vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropa chce podle Redingové ukázat, že buduje silnější vazby. Cílem je rozptýlit rostoucí obavy mezinárodní komunity o budoucnost eurozóny. Jeden z návrhů například počítá s posílením dohledu nad státními rozpočty jednotlivých zemí, znovu ale patrně dojde i na otázku společných dluhopisů za celou eurozónu. Ty by možná nakonec mohly být přijaty, jakmile se změní rozpočtová pravidla.

Komise podle Redingové navrhne, aby měla eurozóna jeden hlas v rámci MMF i dalších mezinárodních finančních institucí. "Eurozóna bude silnější, protože bude mluvit jedním hlasem," řekla komisařka. Podrobnosti ale zatím nechtěla zveřejnit.

Eurokomisařka Viviane Redingová

Eurokomisařka Viviane Redingová

Členské země eurozóny se vzhledem ke společným zájmům snaží na jednáních MMF už teď vystupovat co nejjednotněji. Pokud ale své hlasy spojí do jedné skupiny, jejich vliv by se mohl v MMF ještě zvýšit. Všech 17 zemí eurozóny má totiž v MMF více než 20 procent hlasů, zatímco na dosud první Spojené státy připadá kolem 17 procent. Díky tomu Washington může u klíčových změn v MMF uplatňovat právo veta.

Redingová řekla, že snaha eurozóny je odrazem "skutečného federálního hnutí" pro Evropu. Současné dění v Evropě přirovnala k událostem, které se v roce 1790 odehrály ve Spojených státech. Americká federální vláda tehdy převzala dluhy jednotlivých států unie. Redingová řekla, že Evropa se v hluboké krizi semkne a učiní kroky, které by ještě nedávno učinit nemohla, anebo nebyla schopna. "Tato krize nám dává jedinečnou šanci," řekla.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...