21. května 2012 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna hrozí Řecku vyhazovem. Oficiálně to ale popírá

Návrat k Drachmě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrat k Drachmě. | foto: Reuters

PRAHA/BERLÍN Ministři financí eurozóny na svém posledním zasedání minulý týden v Bruselu pohrozili Řecku vyhozením z eurozóny, napsal německý týdeník Der Spiegel. Představitelé zemí, které platí eurem, ale oficiálně tvrdí opak a vylučují, že by se Řekové mohli vrátit k národní měně drachmě.

"Pokud bychom tajně hlasovali o udržení Řecka v eurozóně, drtivá většina by byla proti," varoval šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker svého řeckého kolegu Filippose Sachinidise.

Červnové volby jsou poslední šancí Řecka, tvrdí Juncker

Juncker podle důvěryhodných zdrojů německého týdeníku řekl, že volby, které se uskuteční 17. června, jsou "poslední šancí" Řecka. Pokud z voleb vzejde vláda, která se nepřihlásí k předchozím závazkům, tak je podle Junckera "po všem".

ČTĚTE VÍCE:

Jednání šéfů státních pokladen bylo údajně velmi napjaté i kvůli ostré kritice ze strany Portugalců a Irů. Obě země prý velmi těžce nesou, že Řekové nejsou schopni dodržet dohodnutý úsporný program.

Irsko a Portugalsko, kteří také čerpají mezinárodní finanční pomoc, jej navzdory všem problémům dodržují. Obavy z Řecka a jeho chování však tvrdě dopadají i na ně a investoři jim navzdory úsilí tamních vlád nevěří.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!