22. března 2012 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna je z nejhoršího venku, ozývá se z centrální banky

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

FRANKFURT Eurozóna má již to nejhorší z hospodářské krize za sebou. Pokud se zvýší rizika inflace, Evropská centrální banka (ECB) je připravena jednat.

V rozhovoru pro německý list Bild to prohlásil její prezident Mario Draghi. Ten dále ujistil, že nedávná nabídka levných úvěrů od ECB není inflační hrozbou. ECB v minulých měsících nabídla dvakrát levné úvěry v celkovém objemu více než jeden bilion eur (24,6 bilionu korun). Mnoho Němců má obavy, že levné úvěry od ECB mohou být inflační, a Draghi se snaží tyto obavy rozptýlit.

"Pokud by se výhled inflace zhoršil, okamžitě přijmeme preventivní akci," řekl Draghi. Dodal, že banky použily většinu peněz od ECB k pokrytí svých finančních potřeb a mnoho peněz se tak do ekonomického systému nedostalo. Vliv těchto peněz na inflaci tak byl téměř neutrální.

ČTĚTE TAKÉ

K ekonomické krizi Draghi uvedl, že to nejhorší z ní už má eurozóna za sebou a situace se stabilizuje, stále však přetrvávají rizika. Upozornil rovněž, že nejdůležitější čísla z eurozóny jako inflace, bilance běžného účtu a rozpočtové deficity jsou lepší než třeba v USA.

"Důvěra investorů se vrací a ECB již týdny nemusela kupovat vládní dluhopisy kvůli jejich podpoře. Míč je nyní na straně vlád. Musí udělat eurozónu odolnou krizi v dlouhodobém výhledu," prohlásil.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Draghi rovněž pochválil Německo a dal ho jako příklad pro celou Evropu, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK
V. Venc Přání je otcem myšlenky! 15:35 22.3.2012
J. Kanioková Přesně ! 22:27 22.3.2012

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?