Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské země jsou v recesi. Krize dopadla i na jádro eurozóny

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

LONDÝN Eurozóna se v tomto čtvrtletí zřejmě vrátila k recesi. Naznačuje to vývoj průmyslové aktivity, která si v srpnu vedla hůř, než se dosud čekalo.

Takzvaný kompozitní index nákupních manažerů, který sestavuje organizace Markit a který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, klesl na 46,3 z červencových 46,5 bodu.

Recese

Recese se zpravidla definuje jako dvě čtvrtletí po sobě, kdy klesá hrubý domácí produkt. Analytici v průměru předpokládají, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí klesne asi o 0,2 procenta, podle Dobsona ale statistika ukazuje na mnohem hlubší propad. Ten by podle něj mohl činit 0,5 až 0,6 procenta. Kompozitní index za Německo v srpnu klesl na 47 bodů, a dostal se tak nejníže od června 2009. V té době byla eurozóna uprostřed nejhlubší recese od druhé světové války.

Indikátor zůstává už sedmým měsícem v řadě v pásmu útlumu. Rozhodující je přitom hranice 50 bodů. Pokud je index nad ní, znamená to, že aktivita se zvyšuje. Pokud klesne pod 50 bodů, znamená to pokles. V současné době aktivita klesá hlavně kvůli propadu nových zakázek.

Srpnová hodnota je po zpřesnění dat horší, než ukazovaly předběžné údaje. Podle nich index naopak vzrostl na 46,6 bodu. Potvrzuje se přitom, že potíže, které začaly na periferii eurozóny, se prohlubují a zasahují do samotného jádra. Tedy do zemí, jako jsou Německo a Francie.

"Konečný údaj za srpen je o trochu slabší, než byl rychlý odhad. To znamená, že ekonomika eurozóny je ve třetím čtvrtletí zpět na cestě k technické recesi," sdělil hlavní ekonom Markitu Rob Dobson, jehož citovala agentura Reuters.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...