Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna na prodej: Rusové nabízí miliardy

Vladimir Putin na palubě křižníku Petr Veliký během námořního cvičení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin na palubě křižníku Petr Veliký během námořního cvičení. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko je připraveno začít jednat o pomoci eurozóně a investovat by mohlo až deset miliard dolarů (asi 180 miliard Kč). Řekl to poradce ruského prezidenta Arkadij Dvorkovič.

Pokud Moskva pomoc poskytne, bude to ale prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu (MMF) a na základě bilaterálních smluv. Ty by Rusko uzavřelo s každou zemí zvlášť.

ČTĚTE TAKÉ:

Eurozóna se potýká s vleklou dluhovou krizí, kterou chce řešit přes svůj záchranný fond EFSF. Minulý týden se členské země dohodly na posílení efektivity fondu pomocí pákového efektu, přesná konstrukce ale ještě musí být upřesněna.

Pomoc z Číny?

Eurozóna požádala o finanční pomoc i Čínu. Podle šéfa takzvané euroskupiny Jeana-Clauda Junckera za to však Čína nemůže čekat žádné politické ústupky. Jinak ale podle něj dává smysl, když se Evropané s žádostí o pomoc obracejí i na Čínu.

Za stejný postoj, tedy za jednání s Číňany o poskytnutí případné pomoci, se v Paříži ale pod palbou kritiky ocitl prezident Nicolas Sarkozy.

Sarkozy se totiž hned po summitu telefonicky obrátil na čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, s nimž hovořil o možnostech pomoci, kterou by Evropě mohla poskytnout Čína. Na konci týdne se do Pekingu vydal šéf EFSF Klaus Regling.

Čína podle něj hodlá nadále investovat do nákupu dluhopisů, které fond
vydává. Kritici se obávají, že když si Evropa nechá od Číňanů pomoci, oslabí si tím vyjednávací pozici při politických a ekonomických sporech s Čínou. Juncker ale v německé televizi ARD řekl, že Evropa Čínu nepotřebuje na to, aby se dostala ze současné krize.

Francie na kolenou

Za jednání s Čínou o poskytnutí pomoci Evropě v Paříži Sarkozyho ostře
kritizovali opoziční socialisté. Evropa podle nich světu ukazuje slabost a
ke škodě jsou tato jednání i samotné Francii. Ta se tak prý stává dvakrát
závislá na Německu a Číně. Francii čekají zhruba za půl roku prezidentské volby a taková slova se Sarkozymu nehodí do krámu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!