2. října 2011 16:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna nás ohrožuje, přiznal Cameron

Britský premiér David Cameron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron | foto: Reuters

MANCHESTER Evropa musí urychleně posílit své banky a vyřešit své dluhy. Uvedl to britský premiér David Cameron v rozhovoru pro televizní stanici BBC. Problémy v eurozóně podle něj ohrožují globální ekonomiku.

Evropa je hlavním vývozním trhem Británie a dlouhotrvající krize v regionu by poškodila i Británii a to v době, kdy se vláda snaží srovnat stagnující ekonomiku a zvýšit prodej britského zboží a služeb v zahraničí.

"Eurozóna je hrozbou nejen pro sebe, ale také pro britskou ekonomiku a ohrožuje světovou ekonomiku," řekl Cameron, který je nyní na výroční konferenci britské vládnoucí Konzervativní strany. Evropa by podle něj nyní měla zaměřit veškerou svoji energii na problémy v eurozóně a jejich vyřešení, které by podpořilo globální ekonomický růst.

ČTĚTE TAKÉ:

Současná koalice, která vládne od května 2010, se stále více bojí slabého růstu domácí ekonomiky. Kritici pak upozorňují, že přísná úsporná opatření situaci v zemi jen zhoršují. Podle koalice je však rázné vypořádání se s dluhy jedinou možností, jak obnovit dlouhodobý růst a stabilitu a udržet finanční trhy na uzdě.

Konference se zřejmě soustředí na problémy s růstem domácí ekonomiky a vztahy Británie s Evropskou unií. Cameron uvedl, že bude požadovat zpět některé pravomoci od evropských institucí. Británie však podle něj nehodlá opustit unii, jak požadují někteří členové strany. Podle něj většina Britů v současnosti nechce opustit EU, ale reformovat ji.

Cameron rovněž představil nový plán na podporu developerů. Vláda chce dát developerům k dispozici tisíce akrů půdy v rámci programu "stavte nyní a zaplaťte později". Vláda si slibuje v rámci tohoto programu postavení 100 000 domů a vytvoření 200 000 pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.