2. července 2011 20:50, aktualizováno  21:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna odsouhlasila 12 miliard pro Řecko

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Ministři financí eurozóny odsouhlasili poskytnutí 12 miliard eur Řecku. Jde o část loni slíbené pomoci, bez níž by země do poloviny července zkrachovala.

Celkově pátou část ze 110miliardové pomoci Atény získají 15. července, chybí totiž ještě souhlas Mezinárodního měnového fondu, který se na půjčce podílí zhruba ze třetiny. Dnes odsouhlasená pomoc, kterou mezinárodní společenství podmínilo úspornými opatřeními, jež tento týden schválil řecký parlament, však bankrot Řecka nejspíš jen oddálí. Eurozóna a MMF tak již jednají o dalším záchranném programu.

ČTĚTE O PROTESTECH PROTI ÚSPORÁM

Podle Junckera by měla i tato finanční pomoc dosáhnout celkem 110 miliard eur. I ta ale bude podmíněna dalšími "ambiciózními a strukturálními reformami", jak uvedla eurozóna. Čeká se, že Atény budou navíc muset zprivatizovat další část státního majetku v hodnotě 30 miliard eur, které budou zahrnuty do záchranného programu.

Eurozóna očekává, že na nové pomoci se dohodne v následujících týdnech až odstraní některé nejasnosti a nejspíš i vzájemné rozpory. Už nyní je ale zřejmé, že tentokrát se záchranného programu budou účastnit i soukromí investoři, není ovšem jasné v jakém rozsahu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!