21. března 2012 22:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna potřebuje bilion eur, jinak ji pohltí krize, tvrdí šéf OECD

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

CURYCH Eurozóna potřebuje záchranný fond, jehož velikost bude alespoň jeden bilion eur (asi 24,6 bilionu Kč), jinak nebude schopna účinně bránit šíření krize z jedné členské země do druhé.

V rozhovoru se švýcarským deníkem Handelszeitung to řekl šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

ČTĚTE TAKÉ:

"Země eurozóny ještě nejsou z nejhoršího venku. Musíme vybudovat matku všech protipožárních zdí," uvedl Gurría v rozhovoru, z něhož deník ještě před zveřejněním poskytl výňatky tiskovým agenturám. "Taková protipožární zeď bude signálem, jasnou zprávou pro finanční trhy a svět. Proto i sníží riziko nákazy," řekl.

Gurría řekl, že další obětí dluhové krize v eurozóně může být Španělsko a Portugalsko. Eurozóna by proto podle něj s vytvořením dostatečně velkého záchranného fondu neměla čekat. Finanční trhy jsou totiž připraveny využít známky každé slabosti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

První obětí dluhové krize v eurozóně se stalo Řecko, jemuž ostatní evropské země a Mezinárodní měnový fond musely už dvakrát pomáhat. První finanční pomoc v objemu 110 miliard eur země dostala na jaře 2010, druhou v objemu 130 miliard eur začíná čerpat v těchto dnech. O pomoc už požádalo také Irsko a Portugalsko.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz