4. dubna 2012 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evraz Vítkovice uvažuje o ukončení výroby oceli. Kvůli povolenkám

Zařízení pro manipulaci s ocelí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení pro manipulaci s ocelí | foto: ČTK

PRAHA/OSTRAVA Společnost Evraz Vítkovice Steel uvažuje kvůli rostoucím nákladům na emisní povolenky o možném ukončení výroby oceli. Ve hře je ale také stavba nové elektroocelárny za 100 až 150 milionů dolarů (až 2,8 miliardy korun), což by firmě pomohlo dostat se k povolenkám zdarma. Píší to dnešní Hospodářské noviny.

Firma v Ostravě provozuje vedle ocelárny také válcovny plechu.

V případě, že firma starou ocelárnu zavře a nepostaví novou, o práci může přijít zhruba 200 zaměstnanců. Krok by dopadl také na další firmy, například Arcelor Mittal by přišel o část odbytu surového železa.

ČTĚTE TAKÉ:

Evraz nebude mít od příštího roku nárok na bezplatné povolenky

Český Evraz je podle listu jedinou domácí firmou v oboru, která od příštího roku nebude mít nárok na bezplatné emisní povolenky. Kdyby je musela nakupovat, stály by ji při dnešních cenách ročně asi tři miliony eur (74 milionů korun). Pokud se nezmění pravidla, bude Evraz nucen upravit svou výrobu. "Snažíme se to ještě změnit, podle mne se jedná o nerovné zacházení," uvedl šéf hutní firmy Dmitrij Ščuka.

Válcovny si společnost chce ponechat, ale ohledně výroby oceli se prý bude muset rozhodnout. "Kdybychom postavili ocelárnu s vlastní elektrickou pecí, vyřešilo by to problém s povolenkami. Další variantou je zcela zrušit výrobu oceli a nechat v provozu jen válcovnu, která by zpracovávala polotovary z Ukrajiny nebo Ruska," dodal Ščuka.

EVS, která vyrábí ocel a válcované produkty, je třetí největší česká hutní společnost. Zaměstnává přibližně 1400 lidí. Od roku 2005 je součástí ruské skupiny Evraz.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.