22. července 2018 7:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Evropa by se neměla nechat vydírat.‘ Německý průmysl varuje USA před následky cel

(ilustrační snímek) Tlakové lití hliníku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Tlakové lití hliníku | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

BERLÍN Již uvalená a zvažovaná americká dovozní cla se obrátí proti samotným Spojeným státům, varují před schůzkou šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a amerického prezidenta Donalda Trumpa německé průmyslové svazy.

Hlava Svazu německého průmyslu (BDI) Dieter Kempf řekl listu Welt am Sonntag, že cla by měla být zrušena. Připojil, že německý průmysl dává v USA práci více než 118 tisíc lidí a 60 procent toho, co tam vyrobí, se vyváží do jiných zemí.

Juncker bude s Trumpem projednávat obchodní otázky na středeční schůzce. Washington uvalil 1. června cla na dovoz hliníku a oceli z Evropské unie a hlava USA pohrozila, že je rozšíří na automobily a automobilové součástky.

„Evropa by se neměla nechat vydírat a před USA by měla vystupovat sebevědomě,“ uvedl Kempf. Že EU a USA spolu hovoří, přivítal i šéf Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Eric Schweitzer. Německo po celá desetiletí těžilo z volného trhu a globálního obchodu, připomněl v nedělníku. K současnosti nicméně dodal: „Německé firmy pociťují každým dnem, že transatlantické rozepře narůstají,“ citovala jej agentura Reuters.

ČTK

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?