24. června 2011 18:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa chce založit ratingovou agenturu

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

FRANKFURT V německém Frankfurtu nad Mohanem se údajně uvažuje o vytvoření evropské ratingové agentury, která by narušila dominanci často kritizovaných amerických agentur.

Podle poradenské společnosti Roland Berger již na toto téma jednají zástupci vlády spolkové země Hesensko a firem Deutsche Börse a Frankfurt Main Finance.

Nová, lepší, nezávislá?

O založení nezávislé evropské ratingové agentury se diskutuje již řadu let. Tato myšlenka byla v poslední době podpořena například Evropským parlamentem či německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Cílem jednání je podle společnosti Roland Berger založit evropskou ratingovou agenturu ve Frankfurtu nad Mohanem. Na této iniciativě by se měly podílet podniky a instituce z celé Evropy, napsala agentura DPA.

Americké ratingové agentury Fitch, Moody's a Standard & Poor's se od vypuknutí světové finanční krize opakovaně stávají terčem kritiky. Agentury totiž udělily vysoké hodnocení finančním produktům, které se později projevily jako spouštěče rozsáhlých turbulencí na finančních trzích.

V poslední době je jim podle agentury DPA zase vyčítáno, že vyostřily dluhovou krizi tím, že navzdory dohodnutým záchranným balíkům prudce snížily úvěrová hodnocení některých problémových evropských zemí, například Řecka.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč