7. srpna 2009 8:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa přestala dovážet americkou sóju. Je geneticky modifikovaná

Sojové boby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sojové boby | foto: Shutterstock

MADRID/WASHINGTON Společnosti z Evropské unie dobrovolně přestaly dovážet sóju ze Spojených států, protože v některých dodávkách byly nalezeny stopy geneticky modifikovaných plodin (GMO). Uvedl to v noci na dnešek ve Washingtonu mluvčí EU. V současnosti tak hrozí vážná krize v evropském zemědělství, které je na dodávkách sójových krmiv z USA závislé.

Podle obchodních zdrojů z EU byly v dodávkách sojové moučky z USA do Španělska a Německa nalezeny stopy geneticky modifikovaných plodin. Ty přitom nejsou v EU povoleny. "Firmy se samy rozhodly zastavit veškerý dovoz sóji z USA," řekl agentuře Reuters mluvčí Mattias Sundholm. Veškeré dodávky byly podle něj odmítnuty na hranicích EU, a ty, které se již na trh dostaly, byly staženy a uskladněny. Sundholm však nebyl schopen uvést množství a umístění dodávek.

Představitelé amerického ministerstva zemědělství a obchodních asociací se ke zprávě nevyjádřili.

Incident by mohl způsobit v EU vážný nedostatek krmiva, které je již nyní poměrně drahé. Navíc EU je na dovozu sojových krmiv z USA závislá zhruba z 80 procent. Pro USA je pak EU čtvrtým největším odběratelem sojové moučky, loni sem Američané dodali celkem 476 tisíc tun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz