20. prosince 2011 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa se bojí roku 2012 a chystá skromné svátky

Svařené víno na vánočních trzích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svařené víno na vánočních trzích | foto: Reuters

PAŘÍŽ Evropané se připravují na skromné svátky. Opasky si utahují zákazníci v několika evropských zemích, některé se již potýkají s tvrdými dopady dluhové krize, jinde je očekávají v roce 2012, napsala agentura AFP.

Obchodníci by teoreticky mohli využít dvou sobot, kdy obchody v mnoha zemích západní Evropy zůstávají otevřené (24. a 31. prosince), i toho, že není sníh, který bránil nakupování loni.

Šetření v Řecku, ve Velké Británii nebo v Itálii i obavy ze ztráty zaměstnání ale zavírají peněženky a ovlivňují uvažování spotřebitelů, přestože reklama je stále víc navádí k utrácení. Vypovídá o tom pokles objednávek, které zaznamenalo množství čínských firem, kde se hromadí neprodané dekorace, hračky a elektronika.

ČTĚTE TAKÉ:

Před rokem 2012, který je "očekáván s neklidem", by letošní Vánoce pro Evropany měly být "poslední příležitostí k tomu udělat si radost, ale bez bláznění", uvedla ve studii z letošního září analytická společnost Deloitte.

Předpokládala celkový propad výdajů na dárky, jídlo a na společenské události o 0,8 procenta na 587 eur (necelých 14.900 korun), i když odhady se lišily podle jednotlivých zemí. Od té doby je však dluhová krize patrnější.

Řekové se v atmosféře velkých úsporných opatření chystají na své v pořadí čtvrté Vánoce v recesi. Státní úřednice na penzi Dimitra říká, že kvůli "poklesu mezd a novým daním" hledá "levnější dárky".

Ve Španělsku, kde vláda také prosazuje přísná úporná opatření a kde je bez práce více jak pětina zaměstnanců, domácnosti podle studie Federace nezávislých uživatelů a spotřebitelů sníží výdaje o 17 procent na průměrně 560 eur. I tady to pro "tisíce rodin" bude čtvrtý rok snižování po sobě.

V Portugalsku se vánoční výdaje sníží o 500 až 600 milionů eur, předpokládá předseda Asociace obchodníků Porta Nuno Camilo. Naznačil, že letošní Vánoce budou kvůli škrtům "vánočních bonusů" odpovídajících 14. platu "bez dárků".

V Itálii budou podle studie zaměstnanecké organizace Confesercenti kvůli obavám z budoucnosti a dopadů z krize své výdaje na uzdě držet dvě třetiny spotřebitelů. Z odměn v podobě 13. platu za celkem asi 41 miliard eur lidé za dárky utratí asi polovinu (19,8 miliard eur), což je o 1,2 miliardy méně než loni. Osm z deseti Italů podle průzkumu obchodní organizace Confcommercio míní, že jejich Vánoce budou "skromné".

Ve Velké Británii se objem maloobchodního prodeje za listopad propadl o 0,4 procenta, což překonalo původní odhady. Klesl prodej počítačů, hodinek nebo šperků, což pro Vánoce nevěstí nic dobrého.

Maloobchodní společnosti působící v jižní Evropě jako německé Metro AG nebo francouzský Carrefour také snížily odhady. Ve Francii společnost Deloitte nicméně předpokládá zvýšení nákladů na oslavy Vánoc o 1,9 procenta na 606 eur, v přepočtu asi 15.300 korun, na domácnost.

Podle ředitelky z francouzské agentury Crédoc Pascale Hébelové se v krizi výdaje naopak zvyšovat nebudou. Náklady na "dárky rodině, přátelům atd....budou klesat", výdaje na stravování by ale měly zůstat na stejné výši, odhadla. V Německu by podle studie společnosti GfK měly kvůli obavám z krize vánoční nákupy lehce klesnout, nadále však mají být na vysoké úrovni.

Jinde, třeba v Norsku bohatém díky těžbě ropy, budou naopak Vánoce slavit bez omezení. Ve východoevropských zemích jako Polsko nebo Slovensko by se také mělo utrácet víc. V obchodech v Belgii je zákazníků hodně, ekonomové ale předpokládají, že krize bude plně znát v roce 2012.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.