9. ledna 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa se možná dočká plynu ještě dnes

Předseda vlády Mirek Topolánek (vlevo) přijal norského premiéra Jense Stoltenberga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Mirek Topolánek (vlevo) přijal norského premiéra Jense Stoltenberga. | foto: ČTK

Dohoda o vytvoření monitorovací komise EU bude podepsána ještě dnes. Dodávky plynu by měly být obnoveny hned po podpisu. Premiér Mirek Topolánek bude na Ukrajině v odpoledních hodinách jednat o konkrétních detailech fungování komise. Do té dnes přizval zástupce Norska.

"Očekáváme, že během dnešního dne bude podepsán protokol o vytvoření nezávislého mezinárodního mechanismu, který zaručí tranzit ruské ropy přes Ukrajinu," ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller. "A okamžitě poté budou obnoveny dodávky (plynu)," dodal. Gazprom podle agentury AP uvedl, že jakmile bude obnoven tok plynu v plynovodu, bude trvat den, než dorazí plyn do Evropy. Podle EU to však bude trvat déle.

V monitorovací komisy přizván zástupce Norska
Předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek
pozval do evropské monitorovací mise zástupce Norska, zároveň vyjádřil
naději, že spor o dodávkách plynu bude brzy vyřešen. Řekl to dnes na
tiskové konferenci s předsedou norské vlády Jensem Stoltenbergem.
Zástupci monitorovací mise dodávek plynu by měli být rozmístěni na společné
rusko-ukrajinské hranici, což by mělo umožnit obnovení dodávek plynu dále do Evropy.

Ukrajinská státní společnost Naftogaz dnes uvedla, že členové monitorovací komise by měli dorazit na Ukrajinu dnes v 16:00 SEČ (17:00 místního času). Na Ukrajinu se podle svého mluvčího chystá i český premiér Mirek Topolánek.

"Ano, letím do Kyjeva, ale jsou to citlivé informace, takže nebudu uvádět detaily," řekl na tiskové konferenci Topolánek po jednání s norským premiérem Jensem Stoltenbergem. Odblokování dodávek plynu z Ruska na Ukrajinu a dále do Evropy je podle něho možné poté, co budou rozmístěny monitorovací mise. Nelze proto příliš očekávat, že by vše bylo vyřešeno ještě dnes, dodal Topolánek.

Podle dřívějších zpráv by členy komise měli být představitelé ruské plynárenské skupiny Gazprom, ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, Evropské komise a energetických společností z EU. Eurokomisař pro energetiku Andris Peibalgs uvedl, že na Ukrajinu již míří první experti EEK, kteří by měli monitorovat dodávky plynu. Odlet svého zástupce na Ukrajinu potvrdil i mluvčí české společnost RWE Transgas a německý distributor plynu E.ON Ruhrgas.

Gazprom dnes také obvinil Ukrajinu, že brání tomu, aby se zástupci Gazpromu stali členy monitorovací komise. Naftogaz dříve uvedl, že nemá námitek k účasti Ruska v komisi na svém území. Naopak obvinil Gazprom, že brání Ukrajině, aby mohla kontrolovat činnost plynovodu na ruském území, napsala agentura Reuters.