8. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa se problémů hned tak nezbaví, ale vyřeší je, říká Buffett

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett. | foto: Reuters

OMAHA/NEW YORK Evropa se svých současných problémů ještě dlouho nezbaví, nakonec je ale vyřeší. V obsáhlém rozhovoru ve finanční televizi CNBC to řekl americký investor a jeden z nejbohatších lidí světa Warren Buffett.

Buffettova společnost Berkshire Hathaway teď využívá propadu světových trhů, který nastal po volbách ve Francii a Řecku, a nakupuje akcie.  

Akcie jsou teď atraktivní

"Já si myslím, že akcie jsou teď v dlouhodobém výhledu velmi atraktivní," řekl Buffett. Přiznal ale, že nemá tušení, jakým směrem se akcie vydají v nadcházejících týdnech. Naopak zdůraznil své letité pravidlo, že není dobré akcie prodávat na základě každodenních titulků ve sdělovacích prostředcích.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnost Berkshire Hathaway začala v minulých dnech nakupovat akcie ve dvou významných amerických firmách a v nákupech bude pokračovat i dnes, pokud ceny ještě klesnou, řekl Buffett. Jako obvykle názvy podniků neřekl, sdělil však, že Berkshire Hathaway už je v portfoliu má.

Výsledky voleb Buffetta nepřekvapily

Buffett řekl, že výsledky parlamentních voleb v Řecku a prezidentských voleb ve Francii jej nepřekvapují. Podle něj se tím jen potvrzuje, jak je těžké uřídit skupinu 17 různých zemí a přimět jejich zástupce ke shodě v klíčových otázkách. Především pak za situace, kdy lídři žádají voliče, aby souhlasili s dalšími úsporami a výdajovými škrty.

"Je to obrovský trh, který poroste," podotkl Buffett s tím, že současné potíže Evropu nezničí. Část analytiků si myslí, že Řecko je teď na cestě z eurozóny, Buffett ale svůj názor na tuto otázku neřekl.

Výsledky voleb ve Francii a Řecku ovlivnily ekonomiku eurozóny

V rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb ve Francii v neděli vyhrál socialista François Hollande, který u voličů zabodoval díky slibům o zvyšování vládních výdajů a daní. Porazil tak dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho, který je zastáncem úsporného kurzu.

V Řecku pak voliči v odporu k úsporám výrazně snížili podporu vládních proevropských stran, které nezískaly většinu potřebnou k vytvoření nové vlády. Ohrožena je tedy politika, která zatím Řecko chránila před úplným bankrotem a odchodem z eurozóny.

Americká ekonomika už se zlepšuje

Po jiné cestě než Evropa jdou teď podle Buffetta Spojené státy. Ty už problém se svými bankami dávno uchopily a z velké části vyřešily. Díky tomu se teď stav americké ekonomiky může dál zlepšovat. Bude to ale zřejmě pozvolný proces, a to tak dlouho, dokud se k růstu nevrátí i trh obytných nemovitostí.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz