Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa se slaďuje před summitem G20

Český premiér Mirek Topolánek a německá kancléřka Angela Merkelová na berlínském summitu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Mirek Topolánek a německá kancléřka Angela Merkelová na berlínském summitu | foto: Michal Doležal, ČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová přijala v Berlíně vrcholné představitele nejvýznamnějších evropských ekonomik. Účastníci schůzky chtějí sladit postoje před londýnským summitem tzv. G20, na němž by měli 2. dubna přijmout první konkrétní opatření na účinnější kontrolu finančních trhů. Berlínského summitu se účastní i český premiér Mirek Topolánek, který už se setkal s Merkelovou i prezidentem Evropské centrální banky.

Kromě šéfů vlád evropských mocností jako jsou Velká Británie, Itálie, Nizozemsko či Španělsko se schůzky účastní ministři financí včetně Miroslava Kalouska, předseda Evropské komise José Barroso, šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet i lucemburský premiér, nyní šéf rady ministrů hospodářství a financí eurozóny Jean-Claude Juncker.

Topolánek už jednal s Merkelovou a Trichetem
Topolánek, jenž se účastní jakožto předseda Rady EU, se už dnes dopoledne stačil narychlo setkat s Trichetem a hostitelkou summitu.

S Merkelovou Topolánek podle jeho mluvčího pro EU Jiřího Potužníka hovořil mimo jiné o unijním plánu obnovy evropské ekonomiky a unijním příspěvku do něj. Podle návrhu Evropské komise by z unijního rozpočtu mohlo plynout pět miliard eur (téměř 145 miliard korun) na okamžitou pomoc pro rozvoj energetiky, venkova či podporu širokopásmového internetu.

Topolánek zdůraznil, že tyto projekty musí být finančně vyvážené, efektivní a geograficky spravedlivě rozložené. Merkelová přitom podtrhla, že by tato pomoc neměla nahrazovat investice, které se očekávají od soukromého sektoru.

Merkelová a Topolánek se zmínili také o ratifikaci lisabonské smlouvy a integraci západního Balkánu do EU. Ta je jednou z priorit českého předsednictví. Oba se údajně například shodli, že jejich podporu má při integračním úsilí Černá Hora.

S Trichetem Topolánek hovořil hlavně o problémech finančního sektoru a jejich obtížné předvídatelnosti. Český premiér zdůraznil, že cesta ze současné situace, kdy se kvůli poklesu investic snížila poptávka po půjčkách, vede přes obnovení důvěry spotřebitelů, nikoli přes další zvyšování zadluženosti. Tyto problémy se podle Topolánka musí řešit na úrovni bank a podniků.

Cíl schůzky: sjednocení postojů k reformě finančních trhů
Hlavním cílem dnešní zhruba čtyřhodinové schůzky má být sladění postojů klíčových evropských zemí a EU k reformě finančních trhů. Panuje přitom všeobecná shoda, že činnost jejich aktérů by měla být transparentnější.

Merkelová ve svém pravidelném sobotním videoposelství řekla, že "V budoucnu na mapě našeho světa nesmí být žádná bílá místa, pokud jde o produkty finančního trhu, o účastníky trhu a o jeho nástroje".

Vrcholní představitelé evropských států by rovněž mohli vydat jasné odmítavé stanovisko k protekcionistickým tendencím. Z nich byl před berlínskou schůzkou obviňován jeden z jejích účastníků, francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Právě s ním se hodlá odpoledne po skončení společného summitu Topolánek rovněž sejít i bilaterálně.

Výstupy ze společného setkání státníků by měly být oznámeny na odpolední tiskové konferenci.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.