13. října 2011 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa si bude rating udělovat sama. Už brzy

Rating AAA (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rating AAA (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropa se podle listu do konce roku "vybaví" vlastní Evropskou ratingovou agenturou (ERA), napsal dnes belgický list Le Soir.

Půjde podle něj o o globální ratingovou agenturu, která bude pokrývat všechny regiony a sektory trhu, tak jako činí známé agentury Standard & Poor's, Moody's a Fitch.

ČTĚTE VÍCE:

Tyto soukromé podniky hodnotí společnosti či státy a jejich schopnost splácet dluhy. Na základě této analýzy přidělují firmám či zemím ratingové známky, které pak nepřímo ovlivňují výši úroků i chuť investorů společnosti či státu půjčovat. Když se známka někomu sníží, musí se připravit na to, že si bude na trhu půjčovat dráž.

Ratingové agentury tak mají poměrně velkou moc, což se jejich kritikům nelíbí. Z EU na jejich adresu kvůli tomu, jak postupovaly před krizí i nyní během ní zaznívala opakovaně ostrá kritika.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.