Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa tepe Slovensko za hození Řecka přes palubu. Radičová kontruje

Iveta Radičová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iveta Radičová | foto: ČTK

PRAHA Slovenská premiérka Iveta Radičová dnes na okraj summitu EU v Bruselu odmítla kritiku, která zazněla na adresu Bratislavy od některých unijních představitelů kvůli odmítnutí pomoci dluhovou krizí zatiženému Řecku.

Například šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet údajně dokonce prohlásil, že ECB by neschválila vstup Slovenska do eurozóny, kdyby věděla, že se země zachová tímto způsobem. Rovněž prý řekl, že Slovensko dalo špatný příklad budoucím kandidátům na vstup do eurozóny.

"Je to porušením závazku poskytnout dočasnou a podmíněnou finanční asistenci Řecku, který Slovensko přijalo v euroskupině," řekl zase eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. O tom, že by toto rozhodnutí mohlo mít pro Bratislavu v EU v budoucnu určité politické důsledky, se zmiňovali četní analytici i někteří diplomaté.

Čtěte také

"Já se cítím velmi dobře. Toto téma ani na střetnutí EPP (nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu) ve středu vůbec nezaznělo. Protože Evropa kromě toho, že je postavena na principu solidarity, který jsme my prokázali podpořením stabilizačního finančního mechanismu, je postavena i na principu tolerance a demokracie," řekla premiérka.

Bratislava podle ní vždy plnila různá unijní kritéria, ať už o rozpočtové disciplíně či pro vstup do eurozóny. "Slovenská republika se chová víc než zodpovědně a myslím si, že slova o nezodpovědnosti měly nesprávného adresáta," řekla.

Slovensko sice schválilo zapojení do záchranného fondu eurozóny na pomoc zemím v potížích, půjčku Aténám ale tamní parlament nakonec odmítl. Ta měla mít bilaterální podobu. K tomu, že jí Slovensko poskytne, se zavázala předchozí vláda.

Slovensko podle ministerské předsedkyně podporuje přísnější posuzování národních rozpočtů od příštího roku, což by mělo pomoci předcházet dopadům případného špatného vývoje v některém z členských států. Zabránit by to mělo opakování řecké dluhové krize.

Takzvaný evropský semestr, jak celou proceduru EU nazývá, je v podstatě jen změnou načasování odevzdání a kontroly takzvaných konvergenčních programů a programů stability. Ty posílají země EU a eurozóny Evropské komisi na podzim každého roku a nastiňují v nich vývoj státního hospodářství v nejbližších letech. Místo podzimu nyní mají státy programy odevzdávat na začátku roku.

"Evropský semestr od začátku podporujeme, zde nemá žádná ze zemí Visegrádské čtyřky námitky," řekla Radičová po setkání s kolegy z ČR, Polska, Maďarska a Slovenska. Zatím otevřená je podle ní naopak otázka sankcí, které by se na země měly uvalit v případě, že nebudou rozpočtová pravidla dodržovat. Právě otázka sankcí je jedním z hlavních témat, které dnes státníci na summitu řeší.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!