Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Evropa tepe Slovensko za hození Řecka přes palubu. Radičová kontruje

Ekonomika

  12:35
PRAHA - Slovenská premiérka Iveta Radičová dnes na okraj summitu EU v Bruselu odmítla kritiku, která zazněla na adresu Bratislavy od některých unijních představitelů kvůli odmítnutí pomoci dluhovou krizí zatiženému Řecku.

Iveta Radičová foto: ČTK

Například šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet údajně dokonce prohlásil, že ECB by neschválila vstup Slovenska do eurozóny, kdyby věděla, že se země zachová tímto způsobem. Rovněž prý řekl, že Slovensko dalo špatný příklad budoucím kandidátům na vstup do eurozóny.

"Je to porušením závazku poskytnout dočasnou a podmíněnou finanční asistenci Řecku, který Slovensko přijalo v euroskupině," řekl zase eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. O tom, že by toto rozhodnutí mohlo mít pro Bratislavu v EU v budoucnu určité politické důsledky, se zmiňovali četní analytici i někteří diplomaté.

Čtěte také

"Já se cítím velmi dobře. Toto téma ani na střetnutí EPP (nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu) ve středu vůbec nezaznělo. Protože Evropa kromě toho, že je postavena na principu solidarity, který jsme my prokázali podpořením stabilizačního finančního mechanismu, je postavena i na principu tolerance a demokracie," řekla premiérka.

Bratislava podle ní vždy plnila různá unijní kritéria, ať už o rozpočtové disciplíně či pro vstup do eurozóny. "Slovenská republika se chová víc než zodpovědně a myslím si, že slova o nezodpovědnosti měly nesprávného adresáta," řekla.

Slovensko sice schválilo zapojení do záchranného fondu eurozóny na pomoc zemím v potížích, půjčku Aténám ale tamní parlament nakonec odmítl. Ta měla mít bilaterální podobu. K tomu, že jí Slovensko poskytne, se zavázala předchozí vláda.

Slovensko podle ministerské předsedkyně podporuje přísnější posuzování národních rozpočtů od příštího roku, což by mělo pomoci předcházet dopadům případného špatného vývoje v některém z členských států. Zabránit by to mělo opakování řecké dluhové krize.

Takzvaný evropský semestr, jak celou proceduru EU nazývá, je v podstatě jen změnou načasování odevzdání a kontroly takzvaných konvergenčních programů a programů stability. Ty posílají země EU a eurozóny Evropské komisi na podzim každého roku a nastiňují v nich vývoj státního hospodářství v nejbližších letech. Místo podzimu nyní mají státy programy odevzdávat na začátku roku.

"Evropský semestr od začátku podporujeme, zde nemá žádná ze zemí Visegrádské čtyřky námitky," řekla Radičová po setkání s kolegy z ČR, Polska, Maďarska a Slovenska. Zatím otevřená je podle ní naopak otázka sankcí, které by se na země měly uvalit v případě, že nebudou rozpočtová pravidla dodržovat. Právě otázka sankcí je jedním z hlavních témat, které dnes státníci na summitu řeší.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...