24. května 2011 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa už chystá řecký bankrot. V utajení

Špionáž, top secret (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špionáž, top secret (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

AMSTERODAM Úředníci vlád zemí eurozóny začali tajně připravovat kroky k prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů. Napsal to nizozemský ekonomický list Het Financieele Dagblad s odvoláním na zdroje z Bruselu.

Eurozóna také podle deníku zvažuje založení nezávislé instituce, která by převzala proces privatizace řeckého státního majetku z rukou řecké vlády.

Vládní úředníci již podle listu začali práce na technických přípravách mírné formy restrukturalizace řeckého dluhu v podobě takzvané "reprofilace", tedy krátkého odsunutí splatnosti dluhopisů.

Čtěte také:


Nizozemský ministr Jan Kees de Jager podle deníku řekl, že reprofilace je seriózní možnost, avšak jen jako poslední krok "celkového balíku" a poté, co Atény splní sliby reforem.

Ministr uvedl, že reprofilace by byla založena na dobrovolné účasti soukromých investorů a lhůty splatnosti by se v něm prodloužily maximálně o tři roky. Tento krok je podle něj nezbytný, pokud se má země vyhnout "úvěrové události" čili kroku, který by znamenal platební neschopnost.

Ratingová agentura Moody's dnes jako poslední ze tří velkých světových agentur dala najevo, že jakékoli zmírnění dlužní zátěže Řecka v podobě prodloužení splátek by znamenalo "úvěrovou událost".

Moody's upozornila, že v takovém případě by hrozilo podobné prudké zhoršení známek úvěrové spolehlivosti, jaké zaznamenalo Řecko, i Irsku a Portugalsku, dalším dvěma zemím, které se s EU a Mezinárodním měnovým fondem dohodly na finanční pomoci. Pod tlak by se podle analytika Moody's Alastaira Wilsona dostaly i ratingy Španělska, Itálie a Belgie.

Země eura také podle nizozemského listu zvažují návrh ministra de Jagera na vytvoření nezávislé agentury, která by měla uskutečňovat privatizaci v Řecku. O víkendu tuto myšlenku podpořil i předseda seskupení ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!