9. března 2012 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa už podle USA přestává být pro svět hrozbou

Ministr financí USA Timothy Geithner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí USA Timothy Geithner |

WASHINGTON Díky opatřením, která Evropa přijala v rámci boje s dluhovou krizí, už nepředstavuje takovou hrozbu pro světovou ekonomiku. Ve čtvrtek to řekl americký ministr financí Timothy Geithner.

"V posledních několika měsících (Evropané) pracovali mnohem lépe na tom, aby (situaci) uchopili a lidi na celém světě ujistili, že chtějí rizika krize zvládnout, a to je velmi důležité," řekl podle agentury Reuters Geithner televizní stanici PBS.

"Lidé tady ve Spojených státech si teď mohou být více jisti, že Evropa nezpůsobí velkou škodu globální ekonomice nebo naší ekonomice," uvedl v odpovědi na otázku, zda se Američané mohou domnívat, že "to nejhorší z finanční krize v Evropě" je za nimi.

ČTĚTE VÍCE:

Podle agentury AFP ale ministr podotkl, že cesta ven z krize bude ještě "dlouhá a obtížná". Předluženému Řecku se zřejmě ve čtvrtek podařilo uskutečnit plán na seškrtání svého dluhu formou výměny dosavadních dluhopisů za nové s podstatně nižší nominální hodnotou a pozdějšími lhůtami splatnosti.

Pokud by se zemi transakce nepodařila, pomoc by nezískala a následoval by zřejmě chaotický bankrot s možnými dopady na ekonomiky dalších zemí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!