3. prosince 2009 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa vzdává po letech banánovou válku, výhody bývalých kolonií skončí

Banánová válko končí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banánová válko končí. | foto: Reprofoto

BRUSEL Světová obchodní organizaci (WTO) po zhruba 16 letech zřejmě definitivně vyřeší spor o režim dovozu banánů z Latinské Ameriky do zemí Evropské unie. Ve sporu jde o to, že Evropa se snažila chránit méně efektivní pěstitele ve svých bývalých koloniích a nechtěla ze svých pozic ustoupit. Na ukončení války vydělají hlavně USA.

Podle diplomatů v sídle WTO v Ženevě už nestojí prakticky nic v cestě a dohoda by měla být podepsána v pátek.

Spor o režim dovozů banánů do EU je nejdelším obchodním sporem o dovozní cla, jaký se kdy ve WTO řešil. Za pěstiteli z Latinské Ameriky, kteří byli dosud při vývozu banánů na evropský trh finančně znevýhodňováni, stojí převážně americký kapitál. Spojené státy proto blížící se smír vítají.

Naopak protěžovanými byly země z Afriky, karibské oblasti a Tichomoří, takzvaná skupina ACP.

"Zabývají se tím naprosto všichni. Poslední překážky padly a dohoda se očekává v následujících 24 hodinách. To by mělo umožnit dohodu podepsat v pátek," řekl v noci na dnešek agentuře Reuters jeden z diplomatů.

Stěžejním bodem nové dohody je podle něj to, že latinskoamerické země nebudou muset platit tak vysoká cla jako dosud, unie pak přestane své bývalé kolonie podporovat takovou formou, jak to činila. Obě strany se také dohodly, že se dál u WTO nebudou napadat.

Lidovky.cz, ČTK