Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa zahájila protiútok: skupuje italské dluhy. Burzy padají

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská centrální banka (ECB) podle obchodníků začala intervenovat, kupuje italské a španělské státní dluhopisy. Jejich výnosy citelně klesají. Podle obchodníků nakupuje italské i španělské dluhopisy, vesměs se splatností pět let. Výnosy v obou případech citelně klesly. Akciové trhy v západní Evropě sice nejdříve smazaly všechny ztráty, ale růst neudržely a hlavní indexy pokračují v poklesu.

ECB sama intervenci nepotvrdila, podle televizní stanice CNBC to ukáže až pravidelná statistika, kterou ECB zveřejní příští týden.Banka však ráno avizovala, že začne zavádět kontroverzní program nákupu státních dluhopisů, aby zabránila dalšímu šíření evropské dluhové krize.ECB to uvedla po mimořádné noční telekonferenci, které předcházela narychlo svolaná porada ministrů nejvyspělejších zemí G7 a G20.

Burzy v EU neudržely růst a dál padají

  • Akciové trhy v západní Evropě neudržely dopolední růst a začaly opět výrazně klesat. Zisky přitom neudržela ani burza v Itálii, která během dne vykazovala nárůst až o pět procent. Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků zavést taková opatření, která by krizi kolem státních dluhů dostala pod kontrolu. Dál klesají také banky.
Itálie a Španělsko slíbily další opatření ke snížení deficitu, stejně jako další ekonomické reformy. Zástupci Německa a Francie následně uvedli, že evropský záchranný fond EFSF převezme zodpovědnost za odkupy státních dluhopisů hned, jakmile to bude technicky možné. Očekává se, že to bude někdy v říjnu.

"Je to na základě uvedeného hodnocení, podle něhož bude ECB aktivně implementovat program odkupu cenných papírů," píše se ve sdělení Evropské centrální banky.

Sdělení ECB lze podle agentury Reuters považovat za rozhodující moment v její snaze bojovat s šířením krize. ECB sice minulý týden už naznačila, že opět nakupuje dluhopisy, její oznámení ale finanční trhy nijak neuklidnilo.

PRAHA DÁL KLESÁ

Pražská burza klesá již pátým dnem v řadě, ačkoliv v minulém týdnu zaznamenala druhý největší týdenní propad v tomto roce.  Podobný vývoj je vidět i na okolních trzích. Západoevropské akcie neudržely dopolední růst, hlavní indexy pokračují v poklesu. Index FTSEurofirst 300 ztrácí 1,9 procenta na 956 bodů.

ECB výslovně neuvedla, že její snaha zabránit dalšímu šíření krize se teď upne na odkup italských a španělských dluhopisů, podle analytiků lze ale přesně tento krok očekávat.

Výnosy klíčových státních dluhopisů těchto dvou zemí totiž vystoupily na nový rekord, když se minulý týden ukázalo, že ECB odkupem dluhopisů pomáhá zatím jen Irsku a Portugalsku.

HROZÍ NOVÁ KRIZE?


Úspory se ubírají správným směrem
Francouzský ministr financí François Baroin dnes uvedl, že úsporná opatření, která o víkendu ohlásily Itálie a Španělsko, "umožnily ECB uvážit, že pokud se půjde správným směrem, je legitimní jim pomoci", řekl Baroin v rozhlasovém rozhovoru.

ČTĚTE VÍCE:


Fond na záchranu eura, v němž je 440 miliard eur, bude podle něho použit tak, jak bude potřeba, a pokud to bude nutné, bude posílen.

"Dotace je 440 miliard a už jsme řekli, že bude-li potřeba jít dál, půjdeme dál. Při uskutečňování dohody z 21. července (o záchraně řecké ekonomiky a eurozóny) nebude žádné slabosti. O jejím uplatnění by neměly být žádné pochyby," řekl ministr.

Ke snížení ratingu Spojených států agenturou Standard&Poorús Baroin řekl, že "není třeba se zastavovat u rozhodnutí jedné z více agentur. Je potřeba si zachovat odstup a chladnou hlavu."

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!