26. června 2011 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropě hrozí kolaps, míní Soros. Eurozóna zeštíhlí

Finančník George Soros | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finančník George Soros | foto: Reuters

VÍDEŇ Známý americký miliardář a investor maďarského původu George Soros předpokládá, že eurozónu časem opustí některá z jejích členských zemí. Soros rovněž vyzval politiky k vytvoření nového plánu, který by mohl zachránit Evropskou unii před hrozícím hospodářským kolapsem.

"Jsme na pokraji hospodářského kolapsu, který začíná v Řecku, ale mohl by se snadno rozšířit. Finanční systém zůstává mimořádně zranitelný," řekl Soros. "Jsme na pokraji kolapsu, což je čas k uznání potřeby změny," dodal.

Soros nejmenoval žádnou konkrétní zemi, jež by mohla eurozónu opustit. V poslední době však sílí spekulace o osudu Řecka, kterému hrozí bankrot, pokud jeho parlament neschválí balík úsporných opatření požadovaný zahraničními věřiteli.

KALOUSEK SE CHYSTÁ ŠKRTAT

Soros zopakoval svůj názor, že základní chybou eura byla od začátku skutečnost, že jednotná evropská měna nebyla podpořena politickou unií.

"Euro nemá žádné ustanovení pro úpravy. Neexistuje žádný mechanismus pro odchod některé země od eura, který je za současných okolností zřejmě nevyhnutelný," řekl rovněž.

VYŠŠÍ DANĚ KVŮLI ŘECKU?

Evropská unie podle něj potřebuje strukturální změny k zastavení procesu dezintegrace. "V současnosti tu není žádný plán B," uvedl Soros. Dodal, že úřady se snaží udržet současné uspořádání, namísto aby uznaly, že existují zásadní chyby, které je třeba napravit.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ROBOTIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč