Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropou vane 'pach rozvodu', Němci odhalili konspirace z Paříže

Figurka vúdú v podobě Nicolase Sarkozyho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Figurka vúdú v podobě Nicolase Sarkozyho |

BRUSEL Německo se dostalo do sporu s Evropskou centrální bankou (ECB). Podle francouzského deníku Le Monde se kvůli podezření, že ECB nakupovala řecké dluhopisy od francouzských bank, vznáší mezi centrální bankou a Němci "pach rozvodu".

Skandál rozpoutal již v úterý německý týdeník Der Spiegel, který informoval o možné francouzské konspiraci, že ECB nakupovala řecké dluhopisy od francouzských bank v době, kdy se německé banky zavázaly, že budou dluh krachujícího Řecka držet až do roku 2013. Francouzi, jejichž zástupce Jean-Claude Trichet sedí v čele ECB, by tak za peníze centrální banky očistili vlastní finanční sektor.

Čtěte více:

Francouzské banky v rámci eurozóny drží vůbec nejvíce řeckých dluhopisů za mnoho desítek miliard eur a v případě, že by Řekové svůj dluh restrukturalizovali, musely by finanční ústavy valnou část svých investic odepsat. Trichet takové obvinění nicméně odmítl. "To vůbec není pravda.

Veškerá naše rozhodnutí přijímá Rada guvernérů, aby byla zajištěna řádná aplikace měnové politiky," řekl.

Němci ale podle Le Mondu mají obavy, že pokud by Řekové skutečně svůj dluh restrukturalizovali a uznali, že nemohou dostát svým závazkům, na pomoc ECB, která by rovněž přišla o své investice, by musel znovu přispěchat Berlín. Německá vláda přitom již nese největší podíl na záchraně Řecka a na vytvoření takzvaného garančního fondu, který počítá se 750 miliardami eur na případnou záchranu zemí, do nichž se přenese řecká krize.

Internetový server Eurointelligence, který se soustředí především na ekonomiku eurozóny, nicméně upozorňuje, že údajně dobře informované zdroje Spiegelu nepocházejí z Francie, ale z Německa. "Jsou to především němečtí centrální bankéři, kteří vyjadřují své podezření," uvedl server. Podle něj by nicméně objasnění situace prospělo, kdyby ECB objasnila, které finanční produkty na trhu koupila.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
Kafe a Java pro Backend

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč