13. září 2018 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská centrální banka chce snížit nákup dluhopisů o polovinu, do konce roku je možná přestane nakupovat úplně

Budova Evropské centrální banky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Evropské centrální banky. | foto: Shutterstock

FRANKFURT Evropská centrální banka (ECB) od října sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 15 miliard eur (383 miliard korun) z nynějších 30 miliard. Banka ve čtvrtek také potvrdila, že je připravena do konce roku nákupy dluhopisů zcela ukončit. Své úrokové sazby ponechala na rekordních minimech, na kterých podle ní zřejmě zůstanou alespoň do léta příštího roku. Základní úroková sazba ECB dál činí nula procent.

ECB se prostřednictvím nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně.

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 0,4 procenta, stejným tempem jako v prvním kvartálu. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalilo na dvě procenta z červencových 2,1 procenta.

„Rada guvernérů očekává, že základní úrokové sazby ECB zůstanou na současné úrovni alespoň do léta 2019 a v každém případě tak dlouho, jak bude nezbytné, aby bylo zajištěno, že se bude inflace nadále udržitelným způsobem přibližovat k hodnotám, které jsou ve střednědobém horizontu pod dvěma procenty, ale blízko této úrovně,“ uvedla banka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!