Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská centrální banka chystá digitální euro. Je to odpověď na elektronické platby a boom kryptoměn

  18:07
Evropská centrální banka (ECB) ve středu učinila první krok ke spuštění digitálního eura. Její plány souvisejí s globální snahou uspokojit rostoucí poptávku po elektronických platebních prostředcích, podle agentury Reuters se tak ale chce i vypořádat s boomem kryptoměn.

Evropská centrální banka. foto: Shutterstock

Digitální euro jako elektronický ekvivalent bankovek a mincí bude mít pravděpodobně podobu digitální peněženky, kterou budou moci občané eurozóny držet u ECB, nikoliv u komerčních bank.

KOVANDA: Skanzen Evropa. Choroby eurozóny Evropská centrální banka nevyléčí

Rada guvernérů ECB ve středu dala zelenou prošetřovací fázi projektu, která by měla trvat dva roky a po které by mělo následovat tříleté zavádění do praxe.

Hlavním cílem této iniciativy je zabránit tomu, aby digitální platby kontroloval soukromý sektor, zejména pokud začne ubývat používání fyzické hotovosti, jako se to stalo ve Švédsku.

„Cílem naší práce je zajistit, aby občané a firmy měli i v digitálním věku přístup k té nejbezpečnější formě peněz, tedy k penězům centrální banky,“ uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.

ECB nyní začne pracovat na podobě digitálního eura a věc probere se zúčastněnými stranami - od bank až po maloobchodní prodejce. Smlouvy o Evropské unii totiž s digitálním eurem nepočítaly, a tak se proces neobejde bez legislativních změn.

Po třinácti letech bude v Česku investovat Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Pomůže tak s následky pandemie

Centrální banka rovněž vymezí úlohu bank a finančně technologických společností, které patrně budou svým klientům z pověření ECB nabízet digitální peněženky. ECB už loni projekt testovala a nezjistila žádné zásadní technické překážky, co se týče hlavní účetní knihy, ochrany soukromí či použití digitální měny mimo internet.

Práce na digitálním euru nabraly tempo, když americká internetová společnost Facebook v roce 2019 představila plán na vytvoření vlastní měny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!