13. srpna 2009 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská ekonomika se stabilizuje rychleji než Spojené státy

Světová ekonomika přestává padat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová ekonomika přestává padat. | foto: Shutterstock

BRUSEL Ekonomika EU i eurozóny dál padá, tempo poklesu ale zpomaluje. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt EU mezičtvrtletně o 0,3 procenta, v eurozóně o 0,1 procenta. V prvním čtvrtletí přitom byly propady mnohem horší, hospodářství EU se snížilo o 2,4 procenta a eurozóny o 2,5 procenta.

 Ze 17 států, u nichž Eurostat uvedl konkrétní data, nejvíce mezičtvrtletně propadla ekonomika Litvy, a to o -12,3 procenta. Na Slovensku podle evropských statistiků HDP mezičtvrtletně narostl o 2,2 procenta, ale u něj jsou údaje založené na sezónně neočištěných datech.

Evropští statistici také pro srovnání výkonnosti evropské ekonomiky uvedli, že HDP Spojených států mezičtvrtletně poklesl o 0,3 procenta. V prvním čtvrtletí tam propad dosahoval 1,6 procenta. Meziročně se americká ekonomika ve druhém čtvrtletí snížila o 3,9 procenta, zatímco v prvním poklesla o 3,3 procenta.

V meziročním srovnání hospodářství 27členného bloku pokleslo ve druhém čtvrtletí o 4,8 procenta a v eurozóně o 4,6 procenta.

ČTK, Lidovky.cz