4. listopadu 2010 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská komise chce donutit Facebook mazat data uživatelů

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg představuje novou službu Places | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Facebooku Mark Zuckerberg představuje novou službu Places | foto: Reuters

BRUSEL Facebook a další sociální sítě budou muset umožnit úplně vymazání osobních údajů uživatelů. Vyplývá to z návrhu, který dnes představí Evropské komise a ČTK jej již má k dispozici.

Facebook nyní úplně vymazání neumožňuje, uživatel sice může svůj účet zrušit, ale poté jej také obnovit, aniž by musel nově zadávat všechny údaje. Jeho osobní data si tak stránka dále ponechává.

"Je naprosto zásadní, aby uživatelé byli dobře a jasně informováni o tom, jak jsou jejich data shromažďována a zpracována. Musí také vědět, jak dlouho se tak děje," uvádí komise. Podle Bruselu každá internetová stránka bude muset při stahování osobních dat uživatele žádat jeho jasný souhlas, že tak může učinit.

Facebook se nedostal do hledáčku komise poprvé. Na začátku letošního roku jeho zakladatel Mark Zuckerberg řekl, aby se uživatelé nad obavy z ochrany dat, kvůli nimž byl Facebook kritizován, už přenesli - nikdo přece už nedbá na ochranu soukromí. Vyprovokoval tím bouři protestů a Brusel krátce po jeho vyjádření oznámil, že proti zneužívání dat zasáhne. Dnešní návrh je toho výsledkem.facebook grafika

"Některé sociální sítě striktní pravidla ochrany soukromí splňují, ale s Facebookem byly problémy vždycky," citoval nejmenovaný zdroj z komise internetový server Euractiv.

Komisi k návrhu nových pravidel vede i skutečnost, že současná úprava z roku 1995 jsou značně zastaralá a absolutně neodpovídají rozmachu internetu. Brusel chce navíc provozovatelům internetových stránek zakázat mapování historie jednotlivých uživatelů na internetu, podle níž jim mohou nabízet reklamu na nejrůznější výrobky.

Podobné chování funguje kvůli takzvaným cookies, což jsou v podstatě programy, které umožňují provozovatelům sběr nejrůznějších dat uživatelů.

Pokud se představy Evropské komise uskuteční, internetové společnosti budou muset žádat kvůli cookies jednotlivé uživatele o souhlas se stahováním dat.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.