1. prosince 2009 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská komise o Češích: Za 50 let se nám nic takového nestalo

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Za padesát let se nestalo, že by z Bruselu někdo vynesl informace a jediný, kdo o kontrole ještě věděl byl český antimonopolní úřad, tvrdí v rozhovoru pro LN Jonathan Todt, mluvčí eurokomisařky pro hospodářskou soutěž, v souvislosti s razií ve společnostech ČEZ a Energetický a průmyslový holding.

LN Vyšetřování kontrolorů EU ohledně možného porušování tržní tvorby cen na českém energetickém trhu skončilo skandálem. Pozornost je nyní upřena na zjištění, kdo o kontrole vynesl informace. Kdo informacemi o kontrole disponoval?
Jediným, kdo kromě nás o kontrole věděl, byl český antimonopolní úřad. Museli jsme je o tom s předstihem informovat. Podobně jako v ostatních členských státech unie spoléháme na národní antimonopolní úřady, které nám zajistí přístup do vyšetřovaných firem.

Čtěte více


LN S jakým předstihem jste český antimonopolní úřad informovali?
To nemohu říci přesně. S určitým předstihem to ale bylo. Museli jsme jim umožnit, aby se sami připravili.

LN Zmiňujete nezbytnou přípravu ze strany českého antimonopolního úřadu. Jaké detaily ohledně kontroly jste jim vlastně poskytli?
Jedná se o utajované informace. Je ale zřejmé, že musíme dodat dostatek informací k tomu, abychom v daný den měli možnost vstoupit do budov vytypovaných firem...

LN Museli jste tedy sdělit, že se jedná o energetický sektor...
Museli jsme specifikovat i jména společností a lokality, kam chceme vstoupit.

LN Jelikož v Česku údajně disponoval informacemi o kontrole pouze antimonopolní úřad, spekuluje se o tom, že informace musely uniknout právě odtud. Nemohly ale nakonec uniknout přímo z Bruselu?
Nikdy v padesátileté historii se nám nic takového nepřihodilo. V Bruselu je pouze velmi málo pověřených lidí, kteří jsou s plánovanými kontrolami obeznámeni.

LN Kolik lidí v Bruselu o kontrole vědělo?
To vám neprozradím.

Celý rozhovor s Jonathan Todtem si přečtěte v úterním vydání deníku