3. září 2014 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsung a Philips platí za „čipový“ kartel. Uhradí 138 milionů eur

Sídlo Samsung Electronics v jihokorejském Soulu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Samsung Electronics v jihokorejském Soulu | foto: ČTK

Evropská komise potrestala firmy Philips, Samsung a Infineon za kartelovou dohodu. Údajně se domlouvaly na cenách čipů pro SIM karty. Pokutu činí 138 milionů eur.

Světoznámé technologické firmy se dopustily kartelové dohody. Evropská komise ve středu potrestala Philips, Samsung Electronics a Infineon Technologies pokutou 138 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 3,8 miliardy korun.

Podle zástupců komise se společnosti dohodly na cenách čipů, které se používají například v SIM kartách pro mobilní telefony.

PSALI JSME:

Komise už v říjnu 2008 uskutečnila v pokutovaných podnicích neohlášené kontroly a loni je obvinila z kartelu. Ten podle ní fungoval v letech 2003 až 2005.

Čipy, které byly předmětem kartelové dohody, se používají také v bankovních kartách, občanských průkazech, pasech či kartách pro příjem placené televize.

Největší pokutu vyměřila komise německému výrobci čipů Infineon, který má zaplatit 82,8 milionu eur. Součástí kartelu byla údajně také firma Renesas Technology. Ta se však pokutě vyhnula, protože Evropskou komisi na kartel upozornila.

Jihokorejská společnost Samsung dostala pokutu 35,12 milionu eur, nizozemský Philips má zaplatit 20,15 milionu eur. Firmy Philips a Infineon dnes nicméně obvinění z účasti na kartelu odmítly a dodaly, že se proti pokutě odvolají.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz