Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská komise schválila prodej podílu v Lagardére Křetínského firmě CMI

Daniel Křetinský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetinský | foto: MAFRA - Michal Šula

Brusel Evropská komise (EK) schválila prodej podílu v mediální skupině Lagardére Group firmě Czech Media Invest (CMI) českého investora Daniela Křetínského. Komise podle svého pondělního sdělení dospěla k názoru, že navrhovaná akvizice nebude vzhledem k velmi omezenému vlivu na strukturu trhu představovat ohrožení hospodářské soutěže.

Nákup se podle sdělení komise netýká titulů Journal du Dimanche, Paris Match a brandu Elle a s ním spojených produktů.

Letos v dubnu CMI oznámila, že kupuje od skupiny Lagardére rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Z českých rozhlasových stanic vedle Evropy 2 a Frekvence 1 pod Lagardére spadalo Rádio Bonton, Dance Radio a stanice Zet.

Později CMI oznámila, že Lagardére jedná o koupi časopisů ve Francii, mezi nimiž měly být kromě Elle také Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public.

Lagardére Group působí ve 49 zemích světa

  • Společnost Lagardére Group je nadnárodní mediální konglomerát sídlící v Paříži.
  • Společnost působí podle svých stránek ve 49 zemích světa a její činnost je rozdělena do čtyř hlavních divizí: vydavatelská (Lagardére Publishing, součástí je jedno z největších vydavatelství Hachette Livre), Lagardére Travel Retail provozuje převážně obchody na letištích a nádražích (například Relay), do Lagard?re Active patří celá řada novin, časopisů a rozhlasových či televizních stanic a Lagardére Sports and Entertainment podniká v oblasti sportu a zábavního průmyslu.
  • Společnost byla založena v roce 1992 jako Matra, Hachette & Lagardére. Tehdejší šéf Matry (zbraně, doprava, telekomunikace) Jean-Luc Lagardére, jeden z nejvýznamnějších francouzských podnikatelů, který dal koncernu jméno a který se podílel na rekonstrukci evropského zbrojního průmyslu, tehdy svou firmu sloučil s francouzskou nakladatelskou skupinou Hachette a vznikl tak současný konglomerát. Jeho historie však sahá až do roku 1826, kdy si Louis Hachette pořídil první obchod s knihami.
  • V čele společnosti nyní stojí jeho syn Arnaud Lagardére (57). Jean-Luc Lagardére zemřel v roce 2003.

Letos v říjnu francouzský bankéř Matthieu Pigasse, spolumajitel francouzského deníku Le Monde, prodal firmě Czech Media Invest (CMI) také 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím tradiční francouzský list Le Monde spoluvlastní. Skupina CMI letos koupila také francouzský týdeník Marianne.

CMI prostřednictvím svých dceřiných společnosti Czech News Center (CNC) a CN Invest působí zejména v oblasti tisku. Vydává čtyři deníky, mezi nimi Blesk, Sport a Aha!, desítky časopisů, například týdeník Reflex nebo Svět motorů, a také webové tituly.

Křetínský kromě médií investuje do průmyslových firem či obchodu

  • V oblasti českých médií realizuje třiačtyřicetiletý český miliardář své aktivity prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest (CMI). Křetínský má v CMI podíl 50 procent, dalšími spolumajiteli jsou Patrik Tkáč se 40 procenty a Roman Korbačka s deseti procenty. Společnost CNC (tehdy Ringier Axel Springer CZ) koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG.
  • CNC je podle svých internetových stránek nejsilnějším mediálním domem v České republice, oslovuje téměř 3,7 milionu čtenářů tisku a téměř sedm milionů návštěvníků internetu. K hlavním titulům patří deníky Blesk, Aha! a Sport, časopisy Reflex, Blesk pro ženy, Svět motorů nebo AutoTip, a také webové tituly (například zpravodajský portál Info.cz). Společnost vlastní i dvě tiskárny, v Praze a v Ostravě.
  • CNC loni zvýšila zisk o 108 milionů na 127 milionů korun, výnosy vzrostly o 3,5 procenta na 1,948 miliardy korun. Vedle CNC patří do holdingu CMI také společnost CN Invest, vydávající ekonomický deník E15 nebo časopisy Maminka, Betynka a F.O.O.D. Letos v červenci CMI dokončila nákup rozhlasových stanic francouzské skupiny Lagardére v ČR, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Mezi rádia, která koupila společnost CMI patří třeba Frekvence 1 a Evropa 2, jsou jedněmi z nejposlouchanějších stanic v Česku.
  • CMI už letos koupila i francouzský týdeník Marianne a v říjnu jí francouzský bankéř Matthieu Pigasse prodal 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím tak spoluvlastní skupinu, která vydává list Le Monde. Investici do novin označil v rozhovoru pro deník Les Echos za záležitostí nikoli ekonomickou, ale občanskou. "Považuji tisk za stěžejní věc pro uchování tradičních hodnot liberální demokracie... a to, co se děje nyní kolem nás mě děsí," řekl.

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Žádná země EU nemá tak vysoký podíl lidí, kteří si pořídili k internetu připojené chytré hodinky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Žádná země EU nemá tak vysoký podíl lidí, kteří si pořídili k internetu připojené chytré hodinky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Žádná země EU nemá tak vysoký podíl lidí, kteří si pořídili k internetu připojené chytré hodinky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!