31. března 2013 8:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská unie a MMF odmítají fúzi řeckých bank

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

ATÉNY Zahraniční věřitelé Řecka požádali Atény o zastavení fúze peněžních ústavů National Bank of Greece (NBG) a Eurobank. Obávají se, že nový subjekt bude příliš velký na to, aby se mohl vyrovnat s případnými finančními problémy. Píše o tom dnes řecký list Kathimerini.

Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond podle listu upozorňují na velikost nové, sloučené banky v poměru k hrubému domácímu produktu země i celému bankovnímu sektoru. Majetek sloučené skupiny má činit 170 miliard eur (4,4 bilionu Kč), což je téměř velikost hrubého domácí produktu Řecka, která činí 190 miliard eur. Na celkovém objemu vkladů bude mít nová banka podíl 36 procent.

"Trojka argumentuje, že obě banky musí být rekapitalizovány zvlášť a zůstat oddělené právní subjekty," napsal Kathimerini. Jako trojka je označována skupina věřitelů zahrnující EU, ECB a MMF.

ČTĚTE TAKÉ:

Obě banky utrpěly ztráty kvůli dopisům státních dluhopisů a špatných úvěrů a potřebují na posílení kapitálu celkem 15,6 miliardy eur, aby se jejich ukazatel solventnosti dostal na úroveň požadovanou centrální banky. Podle trojky by nový subjekt také těžko mohl navýšit kapitál od soukromého sektoru, jak požaduje dohoda o rekapitalizaci. To by znamenalo, že by skupinu musel převzít pod plnou kontrolu státní fond na podporu bank a v budoucnosti by bylo obtížné pro banku této velikosti najít kupce.

NBG minulý měsíc prostřednictvím výměny akcií získala v Eurobank podíl 84,3 procenta. Tento krok je součástí slučování bankovního sektoru v zemi, který má pomoci bankám vypořádat se s dopady dluhové krize a hlubokou recesí. Obě banky již rovněž zahájily proces fúze.

Agentuře Reuters obavy věřitelů potvrdily dva bankovní zdroje, které si přály zůstat v anonymitě. Banky i řecká vláda se ke zprávě nevyjádřily, představitel NBG pouze oznámil, že banky pokračují ve fúzi schválené řeckými a evropskými úřady a chtějí proces dokončit do června. V Evropské komisi nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil.

Lidovky.cz, ČTK