Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská unie bude volně obchodovat se Singapurem

Evropská unie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BRUSEL Evropská unie se dohodla na podmínkách vytvoření zóny volného obchodu se Singapurem. Dohodu budou muset po dokončení technických podrobností schválit Evropská komise, členské země EU a Evropský parlament.

"Jednání o zóně volného obchodu mezi EU a Singapurem byla uzavřena vzájemným podáním rukou," uvedl mluvčí evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta John Clancy po jednáních mezi ním a singapurským ministrem obchodu. De Gucht poté řekl, že se schválením dohody, k jejímuž rychlému uzavření vyzvali v říjnu lídři EU, nečeká žádné problémy.

Vývoz automobilů

Dohoda otevře evropským zemím singapurský trh finančních služeb a usnadní vývoz například evropským automobilkám. Singapur je z hlediska příjmů na hlavu jednou z nejbohatších zemí světa, je finančním a obchodním centrem Asie a jeho ekonomika je opřena hlavně o vývoz. Městský stát je také branou k dynamickým ekonomikám jihovýchodní Asie.

EU je druhým největším obchodním partnerem Singapuru po sousední Malajsii. Vzájemný obchod se zbožím loni dosáhl 46 miliard eur (1,2 bilionu Kč) a hlavní exportní položkou EU jsou automobily.

Dohoda kromě cel odstraní mimocelní bariéry obchodu, například dvojí testování dovezených automobilů, kde bude Singapur uznávat normy EU. Firmy z Evropy tak budou mít snadnější přístup do singapurského bankovnictví, pojišťovnictví a finančního obchodování i lepší přístup ke státním zakázkám.

ČTĚTE TAKÉ:

Volný obchod s dalšími předními ekonomikami

Loni EU uzavřela dohodu o volném obchodu s Jižní Koreou a na konci listopadu se ministři obchodu zemí EU dohodli na zahájení jednání o vytvoření zóny volného obchodu s Japonskem. EU se snaží podpořit svou ekonomiku dohodami o volném obchodu s předními světovými ekonomikami. Nyní se přibližuje uzavření podobné dohody s Kanadou a předběžně jedná i o plném otevření obchodu se Spojenými státy.

EU chce, aby se dohoda se Singapurem stala precedentem pro obchodní dohody s dalšími zeměmi regionu. Nyní evropští obchodní zástupci jednají o podobných dohodách s Malajsií a Vietnamem a EU doufá že se jí výhledově podaří sjednat obchodní pakt s celým Sdružením zemí jihovýchodní Asie.

,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...