26. června 2012 8:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU musí mít možnost přepisovat rozpočty zemí eurozóny, tlačí Německo

Evropská unie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BRUSEL Evropská unie by mohla získat dalekosáhlé pravomoci přepisovat národní rozpočty zemí eurozóny porušujících dluhová a rozpočtová pravidla, píše list Financial Times. Počítající s tím podle něj návrhy, o nichž budou ve čtvrtek a v pátek jednat lídři EU.

Brusel by na základě těchto návrhů získal další pravomoci, aby mohl fungovat jako určité ministerstvo financí všech 17 členů eurozóny. Kromě tohoto plánu, jenž bude předmětem vrcholné bruselské schůzky, budou lídři jednat o návrzích na vznik bankovní a politické unie.

ČTĚTE TAKÉ:


Summit přichází ve chvíli, kdy se investoři obávají, že kvůli dluhové krizi eurozóna vstupuje do nebezpečné etapy. V pondělí navíc Kypr, jakožto už pátá ze 17 členů eurozóny, požádal partnery o finanční pomoc.

Berlín požaduje přísnou kontrolu nad národními rozpočty jako podmínku pro případný posun na cestě k zavedení společných dluhopisů eurozóny, které jsou považovány jako jeden z nástrojů k řešení situace.

Ministři se před summitem EU sejdou v Paříži

Schůzka čtyř ministrů před summitem EU

"Zítra (ve středu) je schůzka - která bude velmi důležitá - mezi Françoisem Hollandem a Angelou Merkelovou. Já dnes večer přijmu ministry, a to pana Schäubla z Německa, pana Montiho nebo pana Grilliho z Itálie, a pana De Guindose ze Španělska. Bude tam i komisař Evropské unie," avizoval francouzský ministr financí Pierre Moskovici. "Jsme v aktivní fázi příprav na summit," dodal.

Hollande chce na summitu prosadit několik návrhů, například vydávání společných dluhopisů za celou eurozónu anebo vytvoření společného fondu pojištění vkladů. Na těchto návrzích je podle něj třeba pracovat současně. Hollande je považuje za součást směřování k hlubší fiskální integraci.

Naopak Merkelová chce nejprve integraci, a teprve potom je ochotna jednat o dalších společných krocích.

Ministři financí čtyř největších zemí eurozóny - Německa, Francie, Itálie a Španělska- si se dnes večer sejdou v Paříži. Chtějí si před klíčovým summitem EU v Bruselu vyjasnit názory.

"Chceme spolupracovat s Německem," řekl ve vysílání rozhlasové stanice France Info francouzský ministr financí Pierre Moskovici. Odpovídal tak na dotaz ohledně rostoucího tlaku, jemuž kvůli dluhové krizi čelí francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. Právě od nich se očekává návrh, jak dluhovou krizi zastavit.

O změnách by hlasovaly všechny členské země

Na základě plánů, s nimiž je list seznámen, by Evropská komise nastínila úpravy rozpočtů u zemí porušujících pravidla. O těchto změnách by pak hlasovaly všechny členské země. Tyto úpravy by sice byly označovány jako "návrhy", jenže EU má nyní nové nástroje k trestání zemí, které by je nepřijaly, a to včetně výrazných finančních sankcí.

Za zprávou obsahující návrhy stojí šéf Evropské komise José Barroso, unijní prezident Herman Van Rompuy, šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a také Jean-Claude Juncker, který předsedá ministrům financí zemí eurozóny. Někteří představitelé ale prý upozorňují, že práce na dokumentu stále pokračují, ač měl být zaslán vládám v pondělí v noci.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz