30. května 2012 18:55, aktualizováno  19:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské akcie prudce klesly. Trhy panikaří kvůli Španělsku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN Západoevropské akcie prudce klesly a směřují ke třetímu měsíci ztrát za sebou. Na trhu se prohlubuje nervozita kvůli problémům španělských bank a jejich dopadům na solventnost země a obnovily se i obavy z odchodu Řecka z eurozóny.

Široký "panevropský" index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 1,5 procenta na 975,86 bodu. Užší index Euro Stoxx 50 ztratil dvě procenta. Oba ukazatele od začátku května ztrácejí kolem šesti procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Index madridské burzy Ibex se propadl o 2,8 procenta na nové minimum za devět let. Na trhu dluhopisů se výnosy desetiletých španělských obligací přiblížily kritické hranici sedmi procent v době, kdy chce Madrid vydávat dluhopisy, z jejichž výnosů by financoval pomoc bankám zatíženým vysokými objemy špatných úvěrů do realitního trhu.

Madrid má více času

Evropská komise ve středu svolila s tím, aby Madrid měl více času ke snížení rozpočtového deficitu na požadovanou úroveň a dal zelenou i přímé pomoci při rekapitalizaci bank. Proti oběma krokům se dosud stavělo Německo, na němž je závislé financování záchranných evropských fondů.

Zlato už netáhne, investoři věří dluhopisům

Zlato začíná ztrácet postavení bezpečného přístavu, do něhož se investoři v poslední době uchylovali v obavách z evropské dluhové krize. Ceny vzácného kovu proto klesají. V úterý například zaznamenaly meziroční pokles o 1,1 procenta, od začátku měsíce pak zlato zlevnilo o sedm procent. Investoři místo toho ukládají své peníze do amerických a německých dluhopisů, uvedl The Wall Street Journal (WSJ).

"Opouštějí zlato jako bezpečný přístav," podotkl analytik James Steel z banky HSBC. Problémem pro zlato je rostoucí poptávka po amerických dluhopisech, která zvyšuje hodnotu dolaru. Cena zlata se udává právě v americké měně, a žlutý kov je proto dražší pro investory, kteří ho nenakupují za dolary. Roste tak riziko, že by jim zlato místo bezpečného uložení peněz mohlo spíše způsobit ztráty.

"Nacházíme se právě v podezřelém vakuu podpory z Německa, což trh trochu znervózňuje," řekl agentuře Reuters analytik banky Société Générale Arthur van Slooten.

Evropské akcie na začátku týdne mírně zpevňovaly díky příznivým průzkumům mínění v Řecku. Odpoledne však aktuální průzkumy ukázaly, že krajně levicová strana vystupující proti podmínkám záchranného mezinárodního úvěru opět získala vedení.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz