11. října 2011 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské akcie prohlubují ztráty, trh upíná oči k Bratislavě

Bratislava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratislava (ilustrační foto) | foto: ČTK

LONDÝN Akcie na burzách v západní Evropě odpoledne prohloubily ztráty, které byly zhruba dvakrát vyšší než v ranních hodinách. Obchodníci upínají pozornost k Bratislavě, kde parlament zvažuje, zda podpoří navrhované rozšíření pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF).

Slovenská premiérka Iveta Radičová hlasování o záchranném fondu spojila s hlasováním o vyslovení důvěry vládě.

ČTĚTE TAKÉ:

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po 15:00 ztrácel 1,1 procenta a pohyboval se mírně nad 953 body. Ráno přitom index ztrácel jen kolem půl procenta. Západoevropské burzy tak přerušily čtyřdenní růst, v jehož rámci index vzrostl asi o 8,6 procenta.

Evropští politici doufají, že větší pravomoci záchranného fondu EFSF pomohou vyřešit evropskou dluhovou krizi. Ta se šíří z Řecka na slabé země eurozóny a ohrožuje i větší ekonomiky, jako je Španělsko nebo Itálie.

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet dnes řekl, že krize v eurozóně už se změnila v krizi systémovou. Znamená to, že může ohrozit bankovní systém celé eurozóny.

Slovensko má trumf

Ze 17 členů eurozóny už pro posílení pravomocí EFSF hlasovali všichni s výjimkou Slovenska. Bratislava tak drží v ruce trumf, díky čemuž se stala středem pozornosti světových médií i na globálních trzích. O hlasování na Slovensku tak hovoří obchodníci od Londýna po New York.

"Po silném růstu v předchozích čtyřech dnech je před hlasováním na Slovensku znát nervozita," poznamenal šéf oddělení mezinárodních akciových obchodů Ian King ze společnosti Legal & General. "Všichni by chtěli vidět konkrétnější kroky, a to velmi brzy. Máme tady ale 17 odlišných zemí a názory mezi politiky se různí. Nějaký čas potrvá, než mezi nimi dojde ke konsensu," dodal.

Lidovky.cz, ČTK