21. listopadu 2011 18:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské akcie se kvůli Francii prudce propadly

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

LONDÝN Akcie na burzách v západní Evropě prudce oslabily a jejich hlavní index se tak vrátil na hodnoty ze začátku října.

V propadu cen se odráží prohlubující se dluhová krize a nově také varování agentury Moody's, že by Francie mohla přijít o nejvyšší rating na stupni AAA.

Panevropský index FTSEurofirst 300 podle předběžných údajů odepsal zhruba 3,1 procenta a uzavřel na hodnotě 921,37 bodu. Dostal se tak nejníže od 5. října. Akcie oslabovaly celý den, ztráty ale s postupem dne narůstaly.

Důvodem k obavám je ale i vývoj ve Spojených státech. Očekává se totiž, že takzvaný "supervýbor" se do plánovaného termínu nedohodne na tom, jak v příštích deseti letech snížit rozpočtový deficit o 1,2 bilionu dolarů (asi 22,8 bilionu Kč).

Největší ztráty měly takzvané cyklické akcie, které citlivě reagují na výkyvy hospodářského cyklu. Jsou to například těžební firmy. Jejich souhrnný index Stoxx Europe 600 Basic Resources během dneška odepsal kolem šesti procent.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.