24. ledna 2014 20:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské akcie v obavách o Latinskou Ameriku prudce klesly

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: ČTK

Západoevropské akcie v pátek utrpěly nejhlubší propad za posledních sedm měsíců a smazaly veškeré zisky, kterých dosáhly od začátku roku. Trh srazily obavy investorů ze situace v Latinské Americe, zejména v souvislosti s propadem argentinského pesa.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 2,4 procenta na 1301,34 bodu. Po dnešním propadu index od počátku roku ztrácí 1,1 procenta. Index nejvýznamnějších akcií zemí eurozóny Euro STOXX 50 spadl o 2,85 procenta na 3028,20. Objem obchodování byl dnes proti průměru posledních měsíců dvakrát vyšší.

Evropské akcie reagují na kroky investorů, kteří se stahují z mladých trhů, což v posledních dnech vrcholí výrazným výprodejem akcií a dalších aktiv. Dlouhodobějším důvodem jsou vyhlídky na přitvrzování měnové politiky v USA, nyní se k tomu přidružilo znepokojení z otřesů měn v Argentině a Turecku.

Strach z vývoje v Argentině a dalších zemích Jižní Ameriky srazil dnes nejvíce španělské akcie. Madridský index IBEX klesl o 3,6 procenta, prudce ztrácely akcie společnosti Telefónica a bank BBVA a Santander, jejichž příjmy zhruba z poloviny vznikají v Latinské Americe.

"Výprodej vyvolaly rostoucí obavy o mladé trhy, pozornost teď míří na Argentinu," řekl agentuře Reuters analytik společnosti FXCM Vincent Ganne. Argentinská vláda se dnes rozhodla zmírnit devizovou regulaci, den poté, co kurz pesa zažil nejprudší pokles za 12 let. Pod tlakem je i kurz brazilského realu.

Analytici ale považují oslabení evropských akcií za nezbytnou korekci předešlého silného růstu. Od června hlavní západoevropský index získal bez významnějšího přerušení zhruba 22 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz